Luleshtrydhja, fruti "mik" i shëndetit dhe i mirëqenies së njeriut

Luleshtrydhet janë të pasura me flavanoidë dhe vitaminë C, të cilat i japin 1.000 veti këtij fruti mik të shëndetit dhe të mirëqenies së njeriut...

Luleshtrydhja, fruti "mik" i shëndetit dhe i mirëqenies së njeriut

Të kuqe dhe të bukura, me një formë afërsisht si të zemrës, këto janë luleshtrydhet.

Ato janë të pasura me flavanoidë dhe vitaminë C, të cilat i japin 1.000 veti këtij fruti mik të shëndetit dhe të mirëqenies së njeriut.

Larg anemisë

Luleshtrydhet përmbajnë shumë vitaminë C, mendoni që pesë luleshtrydhe kanë vitaminë C sa një portokall dhe siç e dimë kjo vitaminë favorizon përthithjen e hekurit, mjaft të nevojshëm për rruazat e kuqe të gjakut dhe për muskujt.

Lamtumirë peshore

Mikesha të dietës, luleshtrydhet janë të pasura me enzima të afta të aktivizojnë metabolizmin e yndyrnave duke ndihmuar trupin të dobësohet me më pak lodhje. Si të mos mjaftonte, e dini që luleshtrydhet kanë një sasi të madhe fibrash, të cilat jo vetëm na ndihmojnë të tresim më shpejt, por edhe ndihmojnë punën e zorrëve dhe shtojnë ndjesinë e ngopjes, pra, kontrollin e peshës.

Rinia e bekuar

Luleshtrydhet janë të pasura me magnez dhe kalium duke e renditur direkt në 20 frutat me veti të mëdha antioksidante. Prezenca e antocianinës, pigmenti që u jep luleshtrydheve ngjyrën e kuqe, provokon në fakt një rritje të acidit urik.

Larg artritit

Fenolet janë substanca antiinflamatore. Prandaj konsumimi i luleshtrydheve është shumë i nevojshëm për të lehtësuar simptomat inflamatore për ata që vuajnë nga osteoratriti, asma apo aterosklerozë. Përveç fenolit, kaliumit, vitaminës K dhe magnezit që përmbajnë, luleshtrydhet janë mjaft të mira për shëndetin e kockave.

Ndonjë ide si t'i konsumoni? Ja disa: Të freskëta pa sheqer; me limon dhe uthull molle për të stimuluar diurezën apo në frulator me pak kos natyral dhe një fletë mente. Pse jo dhe një centrifugë me mollë dhe banane.Lajme të ngjashme