Konsumimi i farave të kungullit lufton qelizat e kancerit

Farat e kungullit janë të pasura me vitamina dhe minerale si magnez, mangan, bakër, zink, fibra dhe proteina.

Konsumimi i farave të kungullit lufton qelizat e kancerit

Studimi i shkencëtarëve spanjollë ka zbuluar se farat e kungullit përmbajnë komponentë, të cilët me sukses luftojnë kundër qelizave të kancerit.

Një studim i shkencëtarëve gjermanë ka arritur  në përfundimin se konsumimi për çdo ditë të farave të kungullit, ul me 23 për qind  rrezikun ndaj  kancerit të gjirit. Efikasitet të njëjtë kanë treguar edhe farat e lulediellit.

Përfitimet shëndetësore që vijnë nga konsumimi i farave të kungullit janë ulja e nivelit të kolesterolit në gjak, të glukozës në gjak, parandalim dhe trajtim i diabetit, rënie në peshë, lehtëson simptomat e stresit si dhe redukton dhimbjet nga artriti.Lajme të ngjashme