Iraku planifikon zgjatjen e hekurudhës nga Mosuli në kufirin e Turqisë

Ministri irakian i Transportit Nasir Bender njoftoi fillimin e një projekti për të zgjatur hekurudhën që lidh Bagdadin me Mosul në Turqi.

1549047
Iraku planifikon zgjatjen e hekurudhës nga Mosuli në kufirin e Turqisë

Ministri irakian i Transportit Nasir Bender njoftoi fillimin e një projekti për të zgjatur hekurudhën që lidh Bagdadin me Mosul në Turqi.

Në një deklaratë për agjensinë e lajmeve irakiane “INA”, Bender tha se puna fillestare kishte filluar në projektin për të riparuar hekurudhën që lidh Bagdadin me Mosul dhe për ta shtrirë atë në Turqi.

Guvernatori i Mosulit Necim Al-Juburi tha më 20 shtator se një hekurudhë bashkëkohore do të ndërtohet nga Mosuli deri në kufirin turk.

Kalimi kufitar Habur-Ibrahim Halil zakonisht përdoret për kalime tregtare dhe ndërkombëtare midis Turqisë dhe Irakut.



Lajme të ngjashme