Bota preferon tapetet turke

Turqia vazhdon të jetë një nga tregjet më të preferuara të tapeteve për vende të ndryshme të botës.

Bota preferon tapetet turke

Në 6 muajt e parë të vitit nga Turqia janë eksportuar tapete me vlerë 1 miliardë e 176 milionë dollarë.

Në vend të parë të këtij eksporti janë Shtetet e Bashkuara të Amerikës me 282 milionë dollarë, pastaj vjen Arabia Saudite me 210 milionë dollarë, Gjermania me 57 milionë dollarë dhe Iraku me 45 milionë dollarë.

Ndërkaq në pazaret e rëndësishme të këtij eksporti janë edhe Anglia, Libia, Egjipti, Emiratet e Bashkuara Arabe, Irani, Kuvajti, Izraeli dhe Belgjika.Lajme të ngjashme