Kazakistan-Përfundon operacioni antiterror, filluar pas trazirave që shkaktuan 225 të vrarë

Kanë përfunduar operacionet antiterror të kryera në Kazakistan, veçanërisht në qytetin Alma-Atë.

1768643
Kazakistan-Përfundon operacioni antiterror, filluar pas trazirave që shkaktuan 225 të vrarë

Kanë përfunduar operacionet antiterror të kryera në Kazakistan, veçanërisht në qytetin Alma-Atë.

Në deklaratën e bërë nga shtabi i luftës kundër terrorizmit në vend, thuhet se niveli i kuq i kërcënimit terrorist në të gjithë vendin u hoq duke filluar që nga mesnata me përfundimin e operacioneve antiterror, duke filluar nga Alma-Atë dhe Jambyl.

Në deklaratë thuhet se do të vazhdojnë aktivitetet për identifikimin e organizatorëve dhe pjesëmarrësve të kryengritjeve që në fillim të muajit, të cila rezultuan me humbjen e jetës së 225 personave.

Sancar Adilov, Shefi i Departamentit të Hetimeve të Ministrisë së Punëve të Brendshme të Kazakistanit, u tha gazetarëve se si pjesë e operacionit terrorist u sekuestruan 515 armë të vjedhura.

Adilov vuri në dukje se 98 të arrestuar janë gjykuar për vjedhje të armëve dhe 61 për armëmbajtje pa leje.

Zyra e Prokurorit të Përgjithshëm të Kazakistanit deklaroi gjithashtu se hetimi për vdekjen e civilëve u krye me përpikëri dhe tre raste u shqyrtuan si raste vrasjesh.

Prokuroria, duke thënë se janë shqyrtuar 2000 çështje penale, ka bërë të ditur se kanë vazhduar afatet e paraburgimit për 898 të dyshuar në këto raste.

Në Kazakistan më 2 janar njerëzit dolën në rrugë kundër rritjes së çmimeve të gazit të lëngshëm të naftës (LPG). Pavarësisht dorëheqjes së qeverisë dhe anulimit të rritjes së çmimeve, protestuesit nuk bënë asnjë hap prapa dhe demonstratat u kthyen në ngjarje të dhunshme duke filluar nga ish-kryeqyteti Alma-Atë.

Në vend u shpall gjendja e jashtëzakonshme për 14 ditë, kur protestuesit sulmuan institucionet shtetërore. Presidenti Kasim Comert Tokayev kërkoi ndihmë nga Organizata e Traktatit të Sigurisë Kolektive (CSTO), anëtare e së cilës janë Rusia, Bjellorusia, Kazakistani, Armenia, Kirgizia dhe Taxhikistani, për të shtypur dhunën.

Administrata e Nur-Sulltanit kishte urdhëruar forcat e sigurisë të fillonin një operacion antiterror pasi demonstruesit pushtuan ndërtesat publike, përdornin armë dhe vazhdonin të dëmtonin pronat e qytetarëve.

 


Lajme të ngjashme