Izraeli nuk përjashton konflikte të reja me Libanin dhe Gazën

Kryeministri izraelit tha se Tel-Avivi nuk planifikon ende përparim politik në dialogun me Palestinën.

1760492
Izraeli nuk përjashton konflikte të reja me Libanin dhe Gazën

Izraeli nuk ka planifikuar ende ndonjë nismë politike në dialog me palestinezët.

Kryeministri Naftali Bennett e tha këtë në një takim të Komitetit të Sigurisë dhe Punëve të Jashtme të Knesset (parlamentit), raporton gazeta “Yediot Aharaton”.

Bennett u foli deputetëve për rezultatin e një takimi me presidentin palestinez Mahmud Abbas, të mbajtur muajin e kaluar pranë Tel-Avivit.

Kreu i qeverisë izraelite vuri në dukje në të njëjtën kohë se Izraelit mund t'i duhet të hyjë në një konflikt ushtarak me Libanin ose Rripin e Gazës, por nuk dha detaje për arsyet e kësaj.

Bennett theksoi se interesat e Izraelit janë për ruajtjen e stabilitetit në Bregun Perëndimor dhe Gazë dhe pengimi i rritjes së forcës së Lëvizjes së Hamasit, si dhe sjellja në atdhe e robërve dhe të zhdukurve.

 


Lajme të ngjashme