SHBA-ja fajëson Bjellorusinë dhe Rusinë për krizën e refugjatëve në kufi

Zëdhënësi i Departamentitamerikan  të Shtetit Ned Price lëshoi ​​një deklaratë me shkrim në lidhje me bisedën telefonike mes Blinken dhe ministrit të Jashtëm polak Zbigniew Rau.

1733917
SHBA-ja fajëson Bjellorusinë dhe Rusinë për krizën e refugjatëve në kufi

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, fajësoi qeverinë bjelloruse dhe Rusinë për krizën e refugjatëve në kufirin Poloni-Bjellorusi.

Zëdhënësi i Departamentitamerikan  të Shtetit Ned Price lëshoi ​​një deklaratë me shkrim në lidhje me bisedën telefonike mes Blinken dhe ministrit të Jashtëm polak Zbigniew Rau.

Blinken tha se Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA) fajësojnë hapur Presidentin bjellorus Aleksandr Lukashenko dhe Rusinë për krizën e refugjatëve në kufi.

“Veprimet e regjimit të Lukashenkos kërcënojnë sigurinë në rajon, ndërkohë që largojnë vëmendjen nga hapat e Rusisë në kufirin me Ukrainën”, thuhet në deklaratë.

Blinken paralajmëroi gjithashtu se sanksionet perëndimore kundër Rusisë dhe Bjellorusisë mund të rriten, duke argumentuar se kjo e fundit "po përdor refugjatët për përfitimet e saj".

Ndërkohë, Iraku njoftoi se 571 shtetas irakianë janë regjistruar në tetë kampe në kufirin mes Bjellorusisë dhe Polonisë dhe se ka filluar të koordinohet me disa shtete për të siguruar që qytetarët e tyre të mos shkojnë atje.

Mijëra azilkërkues që u nisën me ëndrrën për të shkuar në Evropë dhe kanë ngecur mes Polonisë dhe Bjellorusisë vazhdojnë të luftojnë për të mbijetuar në kushte të vështira për shkak të kushteve të motit të ftohtë dhe kequshqyerjes.Lajme të ngjashme