SHBA – Takimet me Talibanët në Doha ishin të përzemërta, profesionale dhe pozitive

Zëdhënësi i Departamentit amerikan të Shtetit, Ned Price tha se takimet e delegacionit amerikan me përfaqësuesit e Talibanëve në Doha të Katarit ishin të përzemërta, profesionale dhe pozitive.

1718886
SHBA – Takimet me Talibanët në Doha ishin të përzemërta, profesionale dhe pozitive

Zëdhënësi i Departamentit amerikan të Shtetit, Ned Price tha se takimet e delegacionit amerikan me përfaqësuesit e Talibanëve në Doha të Katarit ishin të përzemërta, profesionale dhe pozitive.

Delegacioni amerikan u takua ballë për ballë me Talibanët në Katar për herë të parë që nga tërheqja e plotë nga Afganistani.

Duke komentuar takimin, Price e quajti atë një "takim biznesi", duke vënë në dukje se delegacioni amerikan e bëri të qartë se Talibanët do të gjykoheshin vetëm për sulmet, jo për fjalët.

Price tha se takimi u përqendrua gjithashtu në kërcënimin terrorist në Afganistan, qytetarët amerikanë, afganët që kanë mbështetur Shtetet e Bashkuara dhe lejimin e të huajve të largohen nga vendi.

Zyrtarë të lartë të inteligjencës amerikane ishin gjithashtu të pranishëm në takim, tha Price, duke shmangur pyetjet nëse Talibanët do të bashkëpunonin me Shtetet e Bashkuara kundër DAESH-K.

"Ka një interes të përbashkët këtu. DAESH-K është një kërcënim për Talibanët, si dhe për Shtetet e Bashkuara dhe partnerët e saj", tha ai.

 


Lajme të ngjashme