Marrëveshja e Australisë me SHBA-të dhe Britaninë “AUKUS” shkaktoi reagim të madh në botë

Marrëveshja e partneritetit australian të sigurisë "AUKUS" me Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA) dhe Britaninë e Madhe për të blerë nëndetëse me energji bërthamore është pritur me një reagim të ashpër si jashtë ashtu edhe brenda vendit.

1707342
Marrëveshja e Australisë me SHBA-të dhe Britaninë “AUKUS” shkaktoi reagim të madh në botë

Marrëveshja e partneritetit australian të sigurisë "AUKUS" me Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA) dhe Britaninë e Madhe për të blerë nëndetëse me energji bërthamore është pritur me një reagim të ashpër si jashtë ashtu edhe brenda vendit.

Partneriteti i ri i sigurisë "AUKUS", një akronim anglez për emrat e të tre vendeve, i shpallur në një deklaratë të përbashkët pas një takimi virtual mes Kryeministrit të Australisë Scott Morrison, Presidentit amerikan Joe Biden dhe Kryeministrit britanik Boris Johnson shkaktoi reagim të madh.

Marrëveshja, të cilën Morrison e përshkroi si një "partneritet përhershëm" përballë një mjedisi strategjik gjithnjë e më të vështirë, tërhoqi reagime nga Kina, Franca, Bashkimi Evropian dhe Indonezia.

Partia e Gjelbër Australiane kundërshton marrëveshjen për ndërtimin e nëndetëseve bërthamore në Adelaide, kryeqyteti i Australisë Jugore, ndërsa Partia Laburiste e opozitës ka thënë se ka mbështetje të kushtëzuar.

Në një konferencë shtypi në kryeqytetin Canberra, Kryeministri Morrison argumentoi marrëveshjen në fjalë.

"Ky nuk është një ndryshim i zemrës, është një ndryshim i nevojës," tha ai.

Duke theksuar se ata nuk kanë ndërmend të marrin armë bërthamore, Morrison tha: "Kjo nuk ka të bëjë me marrjen e armëve bërthamore. Australia nuk është e interesuar për këto armë, nuk ka plane për ato, nuk ka politikë, nuk është në agjendën tonë."

Udhëheqësi i Partisë Laburiste Anthony Albanese, i cili ka mbështetur kushtimisht marrëveshjen tha: "Ne duhet të dimë koston e saktë të braktisjes së programit aktual. Në të njëjtën kohë, duhet të dimë se sa do të kushtojë programi i propozuar."

Kreu i Partisë së Gjelbër Australiane Adam Bandt e përshkroi marrëveshjen si një "hap të gabuar" që rrezikonte të përkeqësonte më shumë sesa të zvogëlonte tensionet me Kinën.

"Ky është një veprim i rrezikshëm që do ta bëjë Australinë më pak të sigurt duke vendosur Çernobilin lundrues në zemër të qyteteve tona kryesore", tha Bandt duke iu referuar fatkeqësisë bërthamore të Çernobilit në Ukrainë, e cila vrau gati 4.000 njerëz, në kritikën e tij për nëndetëset me energji bërthamore.

Ministri i Jashtëm francez Jean-Yves Le Drian e quajti "tradhëti" anulimin e projektit të nëndetëseve të hartuara nga Franca prej 90 miliardë dollarësh të nënshkruar nga qeveria Australiane me firmën franceze, i cili parashikonte ndërtimin e 12 nëndetëseve.

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian (BE) për Punët e Jashtme dhe Sigurinë Josep Borrell gjithashtu kritikoi Australinë, partnerin e BE-së, për mos informimin e tyre për vendimin në lidhje me nëndetëse.

Marrëveshja do të dëmtojë paqen dhe stabilitetin rajonal, tha zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme kineze Cao Licien.

"AUKUS minon seriozisht paqen dhe stabilitetin rajonal, intensifikon garën e armatimit dhe minon përpjekjet ndërkombëtare për të parandaluar përhapjen e armëve bërthamore", tha ai.

Duke i bërë thirrje qeverisë Australiane që të ruajë angazhimin e saj për paqen dhe stabilitetin rajonal, Ministria e Punëve të Jashtme e Indonezisë tha: "Indonezia është thellësisht e shqetësuar për garën e vazhdueshme të armëve dhe parashikimin e fuqisë në rajon."Lajme të ngjashme