SHBA-të shtyjnë fluturimet për të evakuuarit nga Afganistani edhe për 1 javë

Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA) kanë shtyrë fluturimet për të evakuuarit nga Afganistani për 7 ditë të tjera për shkak të epidemisë së fruthit.

1706692
SHBA-të shtyjnë fluturimet për të evakuuarit nga Afganistani edhe për 1 javë

Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA) kanë shtyrë fluturimet për të evakuuarit nga Afganistani për 7 ditë të tjera për shkak të epidemisë së fruthit.

Zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë Jen Psaki kujtoi në një konferencë të përditshme për shtyp se fluturimet për të evakuuarit nga Afganistani u pezulluan javën e kaluar për shkak të rasteve të fruthit.

"Deri më sot, të paktën 7 persona që erdhën në SHBA nga Afganistani janë diagnostikuar me fruth. Qendra amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) kanë kërkuar që fluturimet të pezullohen për shtatë ditë të tjera si masë paraprake. Kjo është ajo që ne po bëjmë. Jemi duke bërë vlerësimet e nevojshme dhe jemi në kontakt me ekipin tonë të sigurisë kombëtare", tha ajo.

Psaki iu shmang përgjigjes në pyetje nëse Biden do të marrë përgjegjësinë nëse pretendimet se personi i shënjestruar në sulmin me dron të administratës së tij pranë aeroportit të Kabulit para se të dilte nga Afganistani ishte një civil dhe jo një anëtar i organizatës terroriste DAESH ishin të vërteta.

Ekziston rreziku i viktimave civile në çdo sulm, por ata përpiqen ta minimizojnë atë, tha Psaki, ndërsa shtoi se "Hetimi është në vazhdim dhe të gjithë presin rezultatet".

Psaki iu përgjigj akuzave që administrata e Biden diskutoi për të testuar të gjithë për Covid-19 para se të hipnin në avion për fluturime ndërkombëtare.

"Ne po shqyrtojmë shumë opsione për të garantuar sigurinë e linjës ajrore", tha ajo.Lajme të ngjashme