SHBA-ja do të vazhdojë të ndihmojë Afganistanin

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës (SHBA) Joe Biden ka njoftuar se ata do të vazhdojnë të mbështesin Afganistanin, duke përfshirë ndihmën humanitare.

1679457
SHBA-ja do të vazhdojë të ndihmojë Afganistanin

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës (SHBA) Joe Biden ka njoftuar se ata do të vazhdojnë të mbështesin Afganistanin, duke përfshirë ndihmën humanitare.

Presidenti afgan Ashraf Ghani dhe Biden patën një bisedë telefonike, tha Shtëpia e Bardhë dje, duke shtuar se Presidenti Biden i bëri një vlerësim zhvillimeve të fundit në Afganistan nga ku vendi i tij është gati të përfundojë procesin e tërheqjes.

Të dy udhëheqësit ranë dakord se "sulmet aktuale të talibanëve kundërshtojnë drejtpërdrejt pretendimin e lëvizjes për të mbështetur zgjidhjen e konfliktit përmes negociatave", thuhet në deklaratë.

Deklarata gjithashtu tha se Biden i kishte kërkuar Kongresit 3,3 miliardë dollarë për Fondin e Forcave Afgane të Sigurisë , duke theksuar se ai do të vazhdonte të siguronte mbështetje për Afganistanin, përfshirë ndihmën humanitare.

Nga ai fond, 1 miliard dollarë do të drejtoheshin drejt blerjes së karburantit, municionit dhe pjesëve rezervë nga forcat afgane, 700 milionë dollarë për të paguar pagat e forcave të sigurisë dhe 1 miliard dollarë për të mbështetur operacionet nga Forcat Ajrore Afgane.

Ata shprehën keqardhje që disa civilë u vranë në konfliktin e vazhdueshëm në Afganistan.

Biden bëri thirrje për unitet midis afganëve dhe "nënvizoi se detyrimet e tij diplomatike për të promovuar një zgjidhje të qëndrueshme dhe të drejtë politike do të vazhdojnë", bëhet e ditur në deklaratën e lëshuar nga Shtëpia e Bardhë.Lajme të ngjashme