Afganistan – Pretendohet se forcat amerikane kanë kryer 4 sulme ajrore ndaj talibanëve

Ushtria e Shteteve të Bashkuara të Amerikës (SHBA) pretendohet të ketë kryer të paktën katër sulme ajrore kundër objektivave talibane në Afganistan më 21-22 korrik.

1679485
Afganistan – Pretendohet se forcat amerikane kanë kryer 4 sulme ajrore ndaj talibanëve

Ushtria e Shteteve të Bashkuara të Amerikës (SHBA) pretendohet të ketë kryer të paktën katër sulme ajrore kundër objektivave talibane në Afganistan më 21-22 korrik.

Gazeta “The Washington Post”, duke cituar zyrtarë që nuk dëshironin të identifikohen, tha se forcat amerikane kryen katër sulme ajrore kundër talibanëve më 21-22 korrik në mbështetje të forcave afgane.

Sulmet u zhvilluan në Kandahar dhe Kunduz, ku talebanët janë të fortë, thuhet në lajm, ndërsa kërkesa për mbështetje ajrore u bë nga forcat afgane.

Një zëdhënës i talibanëve tha se sulmet shkelnin kushtet e negociatave të vazhdueshme të marrëveshjes së paqes dhe do të kishin "pasoja negative", bëhet e ditur në lajm.

Departamenti amerikan i Mbrojtjes (Pentagon) tha këtë javë se ka përfunduar rreth 95 për qind e tërheqjes ushtarake amerikane nga Afganistani. Deklarata njoftoi se rreth 650 trupa amerikane do të qëndrojnë në vend për të mbrojtur ambasadën amerikane dhe aeroportin ndërkombëtar në Kabul.

Ndërsa procesi i paqes në Afganistan mbetet i pasigurt, luftimet e ashpra midis forcave të sigurisë dhe talibanëve vazhdojnë.

Talibanët kanë kapur më shumë se 155 nga 407 rrethet, duke përfshirë qendrat e tyre. Ata pohojnë se numri i qendrave të qarkut që kontrollon është 255.

34 qendra provinciale të vendit janë plotësisht nën kontrollin e shtetit.Lajme të ngjashme