Reagimet botërore ndaj sulmeve izraelite në Rripin e Gazës

Liderët botërorë bëjnë thirrje për dhënien fund të dhunës izraelite në Rripin e Gazës.

1640074
Reagimet botërore ndaj sulmeve izraelite në Rripin e Gazës

Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara (OKB) Antonio Guterres reagoi ndaj shënjestrimit të ndërtesës ku ishin vendosur media në Gaza gjatë sulmeve izraelite.

Në një deklaratë me shkrim nga zëdhënësi Stephane Dujarric thuhet se Guterres u trondit nga rritja e vdekjeve civile në Gaza.

"Kjo përfshin vdekjen e fëmijëve dhe 10 anëtarëve të së njëjtës familje si rezultat i sulmeve ajrore izraelite në kampin Al-Shati në Gaza natën e kaluar," thuhet në deklaratë.

Deklarata kujtoi Sekretarin e Përgjithshëm Guterres se goditja pa kriter e civilëve dhe ndërtesave të medias në të gjitha anët është një shkelje e ligjit ndërkombëtar dhe duhet të shmanget me çdo kusht.

Senatori Bob Menendez, kryetar i Komitetit të Marrëdhënieve të Jashtme të Senatit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës (SHBA), gjithashtu sulmet e Izraelit dhe shkatërrimin e ndërtesës në Gaza, ku ndodheshin zyrat e Associated Press (AP) dhe Al-Jazeera, dhe bëri thirrje për t'i dhënë fund dhunës.

Anëtarja e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA Alexandra Ocasio-Cortez tha se rrëzimi i godinës në Gaza, ku ndodheshin zyrat e mediave, "është bërë me mbështetjen e SHBA-së".

"Kjo po ndodh me mbështetjen e Shteteve të Bashkuara," shkroi Ocasio-Cortez në Twitter duke shtuar se “Nuk më intereson sa ndryshon fjalët ndonjë zëdhënës. Shtetet e Bashkuara vunë veton në thirrje të OKB-së për një armëpushim. Nëse administrata e Biden nuk mund të shprehet kundër një aleati, kush do ta bëjë këtë? Si mund t'u besohet atyre në mbrojtjen e të drejtave të njeriut?”

Në një postim tjetër, Ocasio-Cortez e quajti Izraelin një "regjim të aparteidit", duke shtuar se "Vendet e aparteidit nuk janë demokraci".

Ndërkohë, Kongresmeni mysliman amerikan Ilhan Omar e quajti mbështetjen e administratës amerikane për sulmet izraelite në Palestinë "të neveritshme" dhe "të pamoralshme".

"Nuk është e drejtë se çfarë i nënshtrohen këta fëmijë dhe palestinezët të tjerë," tha Omar në Twitter, duke postuar një video të një vajze 10-vjeçare në Gaza e cvila përshkruan përvojat e saj. “Brutaliteti i politikës amerikane, e cila nuk e konsideron atë të denjë për mbrojtje, është e padrejtë. Nuk është e drejtë të heshtni dhe demonizoni këta njerëz. Telefononi përfaqësuesit e shtetit tuaj dhe tregoni këtë video pa pushim”, tha ai.

Në një postim tjetër, Omar postoi një foto të Shteteve të Bashkuara të Amerikës duke thënë se ishte i vetmi vend që nuk e mbështeti thirrjen e Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara për një armëpushim.

Ministri i Jashtëm i Katarit Mohammed Bin Abdurrahman Al-Thani bëri thirrje për veprim urgjent nga bashkësia ndërkombëtare për të ndaluar sulmet izraelite ndaj palestinezëve.

Al-Thani u takua me Ismail Heniyye, kreun e Byrosë Politike të Hamasit, duke theksuar se vendi i tij hedh poshtë sulmet e Izraelit ndaj vendeve të shenjta dhe qëndron me popullin palestinez.

Kryetari i Parlamentit të Kuvajtit Merzuk Al-Ganim telefonoi Heniyye për të thënë se vendi i tij mbështet të drejtat e palestinezëve.

Ganim tha se Parlamenti i Kuvajtit është në proces të mbajtjes së një takimi me Sekretarin e Përgjithshëm të Unionit Parlamentar Ndërkombëtar për të monitoruar situatën në rajon dhe për të nxjerrë rezoluta në mbështetje të palestinezëve.

Organizata izraelite e të drejtave të njeriut B'Tselem i bëri thirrje bashkësisë ndërkombëtare të ndërmarrë veprime, duke thënë se Izraeli kishte kryer një "krim lufte" në Rripin e Gazës.

 


Lajme të ngjashme