SHBA: Sulmet në Erbil të Irakut nuk do të mbesin pa kundërpërgjigje

Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA) deklaruan se sulmet me raketa në Erbil të Irakut, nuk do të mbeten pa përgjigje.

1586198
SHBA: Sulmet në Erbil të Irakut nuk do të mbesin pa kundërpërgjigje

Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA) deklaruan se sulmet me raketa në Erbil të Irakut, nuk do të mbeten pa përgjigje.

Zëdhënësi i Departamentit amerikan të Shtetit, Ned Price në konferencën e përditshme për shtyp, vlerësoi situatën e fundit pas sulmeve me raketa në Erbil.

Ai bëri të ditur se vazhdojnë kontaktet me autoritetet e Administratës Rajonale Kurde të Irakut (KRG) dhe vazhdojnë edhe kontaktet me bashkëbiseduesit në Irak për të nxjerrë në shesh përgjegjësit e sulmit.

“Sigurisht, ne nuk do të japim një shfaqje të mëparshme të përgjigjes sonë, por është e arsyeshme të thuhet se kjo do të ketë pasoja për përgjegjësit e këtij sulmi", tha Price.

Zëdhënësja e Shtëpisë në Bardhë, Jen Psaki në një deklaratë të bërë dje tha se administrata amerikane "rezervon të drejtën për t'iu përgjigjur sulmit në mënyrën dhe kohën e duhur".

Sipas deklaratës së bërë nga burimet amerikane të sigurisë, në sulmin ndaj aeroportit të Erbilit u përdorën 14 raketa.

Si pasojë e sulmit me raketa në aeroportin e qytetit Erbil të Irakut, ku ndodhet edhe baza ushtarake e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, 1 person me kontratë kishte mbetur i vrarë ndërsa 9 të tjerë ishin plagosur, 3 civilë, 5 personel me kontratë dhe 1 ushtar amerikan.

Një grup i quajtur "Saraya Evliya ed-Dam", emri i të cilit nuk ishte dëgjuar më parë në Irak, mori përgjegjësinë për sulmin.

Pas incidentit, disa media rajonale dhe ndërkombëtare hodhën pretendime se prapa sulmit kishte grupe të Iranit.Lajme të ngjashme