Kabuli i kënaqur nga plani i Biden për rishikimin e marrëveshjes me Talebanët

Kabuli konsideron se kryengritësit Talebanë nuk arritën të respektojnë kushtet e marrëveshjes së paqes të arritur në shkurt të vitit 2020 dhe t'i japin fund dhunës në vend.

1569589
Kabuli i kënaqur nga plani i Biden për rishikimin e marrëveshjes me Talebanët
afganistan baris.jpg

Qeveria afgane mirëpriti hapin e administratës së re Biden të SHBA-së për rishikimin e marrëveshjes së shkurtit 2020 me Talebanët.

Zëdhënësi presidencial Sediq Sediqqi në një deklaratë tha se marrëveshja midis SHBA-së dhe Talebanëve deri më tani nuk ka arritur të përmbushë qëllimin e dëshiruar për t'i dhënë fund dhunës së militantëve dhe për vendosjen e një armëpushimi.

"Talebanët nuk i respektuan zotimet e tyre", tha ai.

Deklarata e tij erdhi pas një bisede telefonike midis Jake Sullivan, këshilltarit të ri të Sigurisë Kombëtare të SHBA-së, dhe homologut të tij afgan Hamdullah Mohib.

Administrata e presidentit Joe Biden deklaroi të premten se është duke shqyrtuar rishikimin e marrëveshjes midis Uashingtonit dhe Talebanëve.

Në bisedën me Sullivan, Mohib tha se ata ranë dakord të punojnë drejt një armëpushimi të përhershëm dhe paqes së qëndrueshme në Afganistan "me aftësinë për të ruajtur arritjet e dy dekadave të fundit dhe mbrojtjen e të drejtave të të gjithë afganëve dhe vazhdimin e reformave".

Në një seri poshtimesh në «Twitter», Sullivan u shpreh se partneriteti me qeverinë e Afganistanit dhe forcat afgane të sigurisë dhe mbrojtjes mbetet prioritet dhe çelës i objektivit të sigurisë kombëtare të SHBA-së.

"Ne do të vazhdojmë konsultat e ngushta në ditët dhe javët në vijim", shtoi ai.

Javën e kaluar, pas vrasjes së dy gjyqtareve në kryeqytetin Kabul, Ambasada Amerikanë në Kabul paralajmëroi Talebanët që të ndërpresin sulmet ndaj civilëve me qëllim arritjen e paqes në Afganistan.

"Talebanët duhet të kuptojnë se veprime të tilla, për të cilat mbajnë përgjegjësi, shkaktojnë zemërim në botë dhe duhet t'u japin fund nëse duan që Afganistani të arrijë paqen", shkroi Ross Wilson, i ngarkuari i SHBA-së.

Paralajmërimet për rishikimin e marrëveshjes vijnë për shkak të bllokimit të bisedimeve mes grupeve afgane në kryeqytetin e Katarit, Doha, të cilat synonin t'i jepnin fund konfliktit gati dydekadësh në Afganistan. (Agjencia Anadolli - AA)Lajme të ngjashme