Irak – Sulm me raketa ndaj ambasadës amerikane në Bagdad

Një sulm me raketa u krye ndaj ambasadës së SHBA-së në Zonën e Gjelbër në Bagdad, kryeqytetin e Irakut.

1549125
Irak – Sulm me raketa ndaj ambasadës amerikane në Bagdad

Një sulm me raketa u krye ndaj ambasadës së SHBA-së në Zonën e Gjelbër në Bagdad, kryeqytetin e Irakut.

Sipas informacioneve të marra nga burimet vendore, zhurma e sulmit u dëgjua nga disa pjesë të Bagdadit.

Siç raportohet, disa nga raketat e lëshuara kanë rënë në vendbanimet afër Zonës së Gjelbër.

Në një deklaratë me shkrim të lëshuar nga Rrjeti i Sigurisë së Medias i qeverisë Irakiane, thuhet se 8 raketa ranë në Zonën e Gjelbër, ku ndodhet ambasada amerikane, ndërsa bëhet e ditur se shumica e tyre ranë në vendbanimet brenda rajonit.

Deklarata vuri në dukje se njëra nga raketat goditi një pikë kontrolli në Zonën e Gjelbër, duke plagosur një ushtar.

Disa video të sulmit u shpërndanë në mediat sociale.

Një deklaratë nga ambasada amerikane në Bagdad konfirmoi sulmin dhe theksoi se raketat e lëshuara u shkatërruan nga sistemi i mbrojtjes ajrore në ambasadë.

Ambasada amerikane në Bagdad është sulmuar me raketa shumë herë më parë dhe ishte pohuar se këto sulme ishin kryer nga disa grupe të milicisë shiite të afërta me Iranin.

Zëdhënësi Ushtarak i Kryeministrit Yahya Resul tha se sulmet ndaj përfaqësuesve të misionit të huaj përmbajnë mesazhe negative dhe këmbëngulën për të garantuar sigurinë e këtyre zonave.

Mukteda es-Sadr, udhëheqës i Lëvizjes Sadr në Irak, tha për sulmin ndaj ambasadës amerikane në Bagdad, "vënia në rrezik të jetëve të civilëve është punë e milicisë, ne e kemi deklaruar këtë edhe më parë. Askush nuk ka të drejtë të mbajë një armë jashtë kontrollit të shtetit".

"Qeveria duhet të deklarojë gjendjen e jashtëzakonshme në Bagdad dhe të përdorë vetëm ushtrinë për të garantuar sigurinë e civilëve dhe misioneve të huaja," tha Sadr, duke theksuar se ai është i gatshëm të luajë një rol në vendosjen e një sigurie të tillë.

Në deklaratën e tij, Sadr gjithashtu iu drejtua parlamentit dhe bëri thirrje për negociata me ambasadën e SHBA-së në Bagdad për t'i dhënë fund pushtimit ushtarak të vendit të tij.

Sadr, një udhëheqës politik dhe fetar shiit irakian, i kërkoi ambasadës amerikane të mos u përgjigjet sulmeve të tilla, por t'ia linte këtë qeverisë irakiane.Lajme të ngjashme