Koronavirusi në botë (11 gusht) – Mbi 738 mijë të vdekur dhe 13 milionë të infektuar

Në mbarë botën nga koronavirusi i tipit të ri (COVID-19) kanë humbur jetën mbi 738 mijë vetë, janë infektuar rreth 20 milionë e 258 mijë e 243 persona si dhe janë shëruar mbi 13 milionë e 189 mijë e 392 të infektuar.

1470882
Koronavirusi në botë (11 gusht) – Mbi 738 mijë të vdekur dhe 13 milionë të infektuar

 

Në mbarë botën nga koronavirusi i tipit të ri (COVID-19) kanë humbur jetën mbi 738 mijë e 363 vetë, janë infektuar rreth 20 milionë e 267 mijë e 512 persona si dhe janë shëruar mbi 13 milionë e 197 mijë e 603 të infektuar.

 

Shtetet e Bashkuara të Amerikës, që janë ndikuar më shumë nga koronavirusi i tipit të ri (COVID-19) ndërkohë që numri i të vdekurve ka arritur në 166 mijë e 192, numri i të infektuarve ka arritur në 5 milionë e 251 mijë e 446.

 

Ndërsa në Brazil, vendin e dytë më të ndikuar, i cilësohet si “baza e epidemisë në Amerikën Latine) numri i të vdekurve ka arritur në 101 mijë e 752 së bashku me 703 të vdekur në 24 orët e fundit ndërsa numri i të infektuarve duke u rritur me 22 mijë e 48 brenda një dite arriti në 3 milionë e 57 mijë e 470.

 

Meksikë nga koronavirusi i tipit të ri (Covid-19) me 705 humbjet e fundit kanë humbur jetën gjithsej 53 mijë e 3 të sëmurë, kurse numri i të infektuarve u rrit në 485 mijë e 836 së bashku me 5 mijë e 558 personat e infektuar në 24 orët e fundit.

 

Humbja e jetës prej virusit në Peru ka arritur në 21 mijë e 276 dhe numri i infektimeve në 483 mijë e 133.

 

Ndërsa humbja e jetëve në Kili ka arritur në 10 mijë e 139 ndërsa numri i rasteve u rrit në 375 mijë e 44.

 

Kubë, ku deri më tani ishin shënuar 88 vdekje dhe 3 mijë raste, me heqjen e masave ndaj Covid-19, brenda 24 orëve u regjistruan 93 raste të reja. Pas kësaj ndaloi transporti publik dhe u ndaluan plazhet.

 

Kurse në Angli, që është baza e koronavirusit të tipit të ri (COVID-19) në Evropë numri total i humbjeve të jetëve arriti në 46 mijë e 550. Numri i të infektuarve është në 311 mijë e 641  në total.

 

Për shkak të Covid-19 numri total i vdekjeve në Itali arriti në 35 mijë e 209 kurse numri i të infektuarve është 250 mijë e 825.

 

Francë numri total i vdekjeve arriti në 30 mijë e 340 kurse në Gjermani në 9 mijë e 256.

 

Në Viktoria të Australisë kanë humbur jetën edhe 19 persona të tjerë duke e çuar numrin në total në 332.

 

Në disa vende të tjera numri i vdekjeve prej COVID-19 është: Indi 45 mijë e 361, Pakistan 6 mijë e 112, Indonezi 5 mijë e 765, Irak 5 mijë e 464. Egjipt 4 mijë e 35, Algjeri 1 mijë e 312.  

 

Në kontinentin e Afrikës, me 319 vdekje në 24 orët e fundit numri total u rrit në 23 mijë e 643. Më shumë vdekje janë regjistruar në Afrikën e Jugut, 10 mijë e 621.

 

 

 Lajme të ngjashme