Bilanci i vdekjeve në botë nga pandemia e Covid-19 arriti në 258.500

Lloji i ri i koronavirusit (COVID-19) ka shkaktuar në mbarë botën më shumë se 258.500 vdekje dhe ka infektuar mbi 3.741 mijë njerëz, ndërkohë që pacientët e shëruar janë të paktën 1.247.660 deri më sot, sipas Universitetit “John Hopkins” në SHBA.

1411969
Bilanci i vdekjeve në botë nga pandemia e Covid-19 arriti në 258.500

Humbja e jetëve e shkaktuar nga lloji i ri i koronavirusit (Covid-19) ka tejkaluar 258 mijë e 500 vetë në të gjithë botën dhe numri i rasteve ka tejkaluar 3 milion e 741 mijë. Numri i atyre që u shëruan tejkaloi 1 milion e 247 mijë e 600.

72 mijë e 200 vdekjeve të regjistruara në Shtetet e Bashkuara të Amerikës (ShBA), të cilat janë kthyer në qendër të pandemisë në botë, iu shtuan edhe 1.700 vdekje të përcaktuara të kenë ndodhur në azil të pleqve në New York, por të cilat nuk ishin regjistruar. Presidenti Donald Trump tha se mund të ketë rritje në numrin e viktimave gjatë zbutjes së masave kundër Covid-19 në vend, por deklaroi se ata duhet të hapin ekonominë disi. Nga ana tjetër, Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo pretendoi se Covid-19 po rridhte nga laboratori i virologjisë në Wuhan të Kinës, ndërsa Shefi i Shtabit të Përgjithshëm, gjeneral Mark Milley tha që provat treguan se virusi nuk ka rrjedhë qëllimisht dhe se ata nuk e dinin nëse ai ka dalë apo jo nga laboratori në Wuhan.

Ndërkaq numri i personave që humbën jetën për shkak të Covid-19 në Itali u rrit me 236 brenda një dite dhe arriti në 29 mijë e 315, ndërsa numri i rasteve të infektimit u ul me 513 duke rënë në 98 mijë e 467.

Francë, numri i atyre që vdiqën për shkak të Covid-19 u rrit me 330 në 24 orët e fundit dhe arriti në 25 mijë e 531, ndërsa numri i të infektuarve u rrit për 406 dhe arriti në 204 mijë e 659. Franca vendosi të heqë gradualisht masat kundër Covid-19 nga 11 maji. Presidenti Emmanuel Macron tha se udhëtimi ndërkombëtar do të jetë i kufizuar këtë verë për shkak të epidemisë.

Ndërsa numri i vdekjeve për shkak të Covid-19 në Mbretërinë e Bashkuar është rritur me 693 në 24 orët e fundit dhe arriti në 29 mijë e 427, ajo la pas Italinë me këtë bilanc dhe u bë vendi me numrin më të madh të vdekjeve në Evropë dhe i dyti në botë pas ShBA-së. Raste të reja të infektimeve në vend u rritën në 4 mijë e 406.

Numri i personave që humbën jetën nga epidemia e koronavirusit në Gjermani u rrit me 165 gjatë 24 orëve të fundit dhe arriti në 6.996. Qeveria federale dhe landet pajtohen që të gjitha dyqanet dhe sportet në natyrë mund të rifillojnë në kushte të caktuara. Secila prej landeve do të vendosë të hapë jetën publike gradualisht. Draft dokumenti thotë që landet do të vendosin vetë për hapjen graduale të universiteteve, restoranteve, bareve, hoteleve, panaireve tregtare, studiove të kozmetikës, teatrove, sallave të fitnesit, kinemave dhe diskotekave.

Vdekjet nga Covid-19, e cila ishte 3.981 dje në Kanada, u rrit me 185 në 24 orët e fundit. Ndërsa numri i përgjithshëm i atyre që vdiqën në epidemi u rrit në 4.166, numri i rasteve pozitive të Covid-19 në të gjithë vendin u rrit me 274 mijë dhe arriti në 62 mijë e 46.

Brazil 633 njerëz vdiqën në 24 orët e fundit për shkak të epidemisë së Covid-19. Kështu, numri i personave që vdiqën për shkak të koronavirusit u rrit në 7 mijë e 921, ndërsa numri i rasteve u rrit me 9 mijë e 493 dhe arriti në 114 mijë e 715.

Një grua 60-vjeçare vdiq në Covid-19 në Christchurch të Zelandës së Re. Me këtë humbje jete, numri i njerëzve që vdiqën për shkak të Covid-19 u rrit në 21 në të gjithë vendin.

Bilanci i vdekjeve në disa vende është si më poshtë:

Spanjë 25.857, Belgjikë 8.339, Holandë 5.168, Suedi 2.854, Meksikë 2.507, Zvicër 1.795, Ekuador 1.569, Peru 1.444, Irlandë 1.339, Portugali 1.074, Rumani 854, Poloni 723, Austri 606 dhe Kili 275.

Numri i njerëzve që vdiqën për shkak të epidemisë ishte 470 në Algjeri, 452 në Egjipt, 180 në Marok, 45 në Sudan, 38 në Somali, 32 në Mali, 13 në Oman, 11 në Senegal dhe në Etiopi u ngrit në 4.

Sipas të dhënave nga Qendra Afrikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (Afrika CDC), Covid-19 u zbulua në 47 mijë e 581 njerëz në kontinentin afrikan, ndërsa vdiqën 862 njerëz.

Vendet me numrin më të madh të rasteve ishin Afrika e Jugut, Egjipti, Maroku, Algjeria, Nigeria, Gana dhe Kameruni.

Bilanci i vdekjeve në disa vende është si më poshtë:

Irani 6.340, Kina 4.633, India 1.695, Rusia 1.537, Indonezia 872, Filipinet 658, Japonia 569, Pakistani 526, Ukraina 327, Koreja e Jugut 255, Izraeli 238, Arabia Saudite 200, Bangladesh 183, Emiratet e Bashkuara Arabe 146, Bjellorusia 107, Singapori 18, Katar 12.Lajme të ngjashme