Amerika i propozon Rusisë të përfshihet edhe Kina në negociatat e çarmatimit

Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Rusia shqyrtuan negociatat për çarmatimin.

1400572
Amerika i propozon Rusisë të përfshihet edhe Kina në negociatat e çarmatimit

Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Rusia shqyrtuan negociatat për çarmatimin.

Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo dhe homologu rus, Sergey Lavrov duke zhvilluar një bisedë telefonike shqyrtuan negociatat për çarmatimin ndërmjet Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Rusisë.

Zëdhënësja e Departamentit amerikan të Shtetit, Morgan Ortagus bëri një deklaratë me shkrim në lidhje me bisedën telefonike Pompeo-Lavrov.

Në deklaratën ku bëhet e ditur se Pompeo theksoi se në negociatat e çarmatimit bërthamor duhet të përfshihet edhe Kina, Sekretari amerikan citohet të ketë thënë: “negociatat që do të zhvillohen më vonë, në kuadër të vizionit të Presidentit, Donald Trump duhet të zhvillohen në mënyrë treshe me përfshirjen e Rusisë dhe Kinës”.   

Gjithashtu në deklaratë bëhet e ditur se në kuadër të Dialogut të Strategjisë dypalëshe Amerikë-Rusi u bisedua edhe për epideminë e koronavirusit të tipit të ri (Covid-19), si dhe çështjet e nënshtetasve amerikanë të burgosur në Rusi dhe çështjet rajonale.

 

 


Lajme të ngjashme