Rrëzohet një avion i “Ethiopian Airlines” me 149 pasagjerë dhe 8 anëtarë të ekuipazhit

Një avion i Linjave Ajrore të Etiopisë (Ethiopian Airlines) është rrëzuar gjatë fluturimit për në kryeqytetin Najrobi të Kenies.

1160420
Rrëzohet një avion i “Ethiopian Airlines” me 149 pasagjerë dhe 8 anëtarë të ekuipazhit

Zyra e Kryeministrisë së Etiopisë bëri të ditur mëngjesin e së dielës se është rrëzuar një avion i “Ethiopian Airlines”, i cili është ngritur nga kryeqyteti Adis-Abebë i vendit për të shkuar në Najrobi.

“Në bordin e avionit që ka rënë 6 minuta pas ngritjes, ndodheshin 149 pasagjerë dhe 8 anëtarë të ekuipazhit. Aksidenti ajror ka ndodhur në afërsi të lokalitetit Debre-Zeit, 50 km në jug të Adis-Abebës”, theksoi i njëjti burim.

Sipas transmetuesit shtetëror “EBC”, asnjë nga 157 personat në bordin e avionit nuk ka shpëtuar.

Kurse zëdhënësi i “Ethiopian Airlines” bëri me dije se pasagjerët ishin nga 33 kombësi të ndryshme, mes të cilëve 32 nga Kenia dhe 17 nga Etiopia.

Kryeministri i Etiopisë, Abiy Ahmed dhe Presidenti i Kenies, Uhuru Kenyatta, u shprehën ngushëllimet e tyre më të sinqerta familjeve që kanë humbur të afërmit e tyre në këtë aksident ajror.

Shkaqet e rrëzimit të avionit të Linjave Ajrore të Etiopisë, tip “Boeing 737-8 MAX” nuk janë ende të qarta.

Ekipet e shpëtimit janë në terren dhe së shpejti priten më shumë informacione rreth fatkeqësisë.

Kompania shtetërore “Ethiopian Airlines” shquhet si një prej kompanive ajrore më të mira në Afrikë.Lajme të ngjashme