ShBA i bën thirrje A. Saudite për ta gjetur kufomën e Jamal Khashoggit

Departamenti amerikan i Shtetit i bëri thirrje Arabisë Saudite për ta gjetur dhe dorëzuar familjarëve trupin e pajetë të gazetarit saudit, Jamal Khashoggi.

ShBA i bën thirrje A. Saudite për ta gjetur kufomën e Jamal Khashoggit

Departamenti Amerikan i Shtetit i ka bërë thirrje Arabisë Saudite për të gjetur trupin e gazetarit të vrarë saudit, Jamal Khashoggi dhe ta dorëzojë sa më parë familjes për varrim.

 

Zv/zëdhënësi i Departamenti Amerikan të Shtetit, Robert Palladino, në një konferencë për media foli për vrasjen e Khashoggit. Ai duke i bërë thirrje qeverisë së Arabisë Saudite, tha se "për SHBA-të do të konsiderohen përgjegjës jo vetëm vrasësit e Khashoggit, por edhe personat që kanë lidhje me vrasjen".

Jamal Kashoggi, gazetari dhe kolumnisti i “The Washington Post” dhe bashkëpunëtor i gazetës “Al Watan” që paraqet platformën kryesore të reformistëve sauditë, u zhduk më 2 tetor pasi kishte hyrë në Konsullatën e Arabisë Saudite në Stamboll. Pas më shumë se dy javëve mohime mbi fatin e Kashoggit, autoritetet e Arabisë Saudite më 20 tetor mbetën të detyruar të pohojnë se Kashoggi është vrarë gjatë një sherri në konsullatë. 

Ndërsa në një deklaratë të lëshuar nga Prokuroria Publike e Stambollit u theksua se "gazetari saudit Jamal Khashoggi është vrarë sipas një plani të parapërgatitur, duke u mbytur sapo ka hyrë për procedura të martesës në Konsullatën e Arabisë Saudite në Stamboll më 2 tetor, ndërsa më pas kufoma e tij është copëtuar dhe zhdukur". (AA)Lajme të ngjashme