Kryeministri irakian paralajmëron KRG-në për Kirkikun

Kryeministri i Irakut, Haydar al-Ibadi i ka cilësuar “të rrezikshme” përpjekjet e administratës rajonale kurde të Irakut (KRG) për të përqendruar forca ushtarake në Kirkuk.

819946
Kryeministri irakian paralajmëron KRG-në për Kirkikun

Në konferencën për mediat që mbajti në Pallatin Qeveritar, Haydar al-Ibadi i bëri thirrje edhe një herë administratës rajonale kurde të Irakut (KRG) për dialog dhe të anulojë referendumin e jashtëligjshëm që ka mbajtur më 25 shtator.

“E paralajmëroj KRG-në që të mos dërgojë forca ushtarake në Kirkuk. Kjo është një diçka e rrezikshme”, tha al-Ibadi duke nënvizuar se fjalën e fundit për Kirkikun duhet ta thotë Bagdadi zyrtar.

 

 


Lajme të ngjashme