Etiopi - Të paktën 50 të vdekur nga shkarja e dheut (me video)

Të paktën 50 persona humbën jetën si pasojë e rrëshqitjes së dheut në deponinë në periferi të kryeqytetit të Etiopisë, Adis Abeba.

Etiopi - Të paktën 50 të vdekur nga shkarja e dheut (me video)
Etiopi - Shkarja e dheut merr jetët e të paktën 50 personave
Etiopi - Shkarja e dheut merr jetët e të paktën 50 personave

Shkarja e dheut në një deponi mbeturinash në Etiopi mori jetët e njerëzve. Në zonën Koshe të kryeqytetit Adis Abeba të Etiopisë, ku deponohen mbeturinat e 4 milionë banorëve, erdhi deri tek shkarja e dheut dhe mbeturinave. Në këtë ngjarje kanë humbur jetët njerëzit të cilët kërkonin ushqim nëpër mbeturina. Bëhet e ditu se të paktën 50 persona kanë humbur jetën në këtë ngjarje.

Etiyopya'da kayan çöp alanı insanlara mezar oldu

Başkent Addis Ababa'da şehirdeki 4 milyon insanın çöpünün döküldüğü Koshe (KOŞE) bölgesinde meydana gelen toprak ve çöp yığınlarının kayması, çöplükte yemek arayan insanların sonu oldu. Olayda 35 kişi hayatını kaybetti, 2'si ağır 28 kişi de yaralandı. Bölgedeki 15 evin de yıkıldığı belirtildi.

Të paktën 50 persona humbën jetën si pasojë e rrëshqitjes së dheut në deponinë në periferi të kryeqytetit të Etiopisë, Adis Abeba.

Ekipet e shpëtimit sot në mëngjes kanë nxjerrë edhe 15 trupa të pajetë me çka numri i viktimave në rrëshqitjet e mbrëmshme të dheut në deponinë Kolf Keranio u rrit në 50.Lajme të ngjashme