Turqia dënon sulmin terrorist në Pakistan (me video)

Të paktën 70 vetë u vranë dhe 150 u plagosën në një sulm vetëvrasës në një tyrbe të provincës Sind, në jug të Pakistanit.

674459
Turqia dënon sulmin terrorist në Pakistan (me video)
dışişleri, kanada cami saldırı kınama.jpg

Sipas informacioneve të marra nga burimet e sigurisë së provincës Sind, në mesin e atyre që humbën jetën nga shpërthimi që ndodhi në tyrben e Lal Shahbaz Kalandarit, një prej dijetarëve sufi në qytetin e Sehvan Sherifit, kishte edhe fëmijë dhe gra. 

Shumica e të plagosurve janë në gjendje kritike për jetën.  

Përgjegjësinë e sulmit e ka marrë përsipër organizata terroriste DAESH.

Kryeministri i Pakistanit, Navaz Sherif dhe ministri i Brendshëm, Çodri Nisar Ali Khan, e dënuan me forcë këtë sulm përmes deklaratave që kanë bërë.

Sulmin terrorist të kryer në tyrben e provincës Sind e ka dënuar me forcë edhe Turqia. 

“E kemi mësuar me një keqardhje të madhe lajmin për vdekjen dhe plagosjen e shumë njerëzve në këtë sulm terrorist”, bën të ditur përmes një komunikate me shkrim Ministria e Punëve të Jashtme. 

"E dënojmë fuqishëm këtë akt terrorist, që mori në shënjestër paqen dhe stabilitetin e Pakistanit. I lutemi zotit të mëshirojë viktimat, u urojmë shërim sa më të shpejtë të plagosurve dhe i përcjellim ngushëllimet tona qeverisë pakistaneze dhe popullit vëlla të Pakistanit", vijon komunikata.

“Turqia do të vazhdojë të mbështesë Pakistanin mik dhe vëlla në përpjekjen e vendosur kundër terrorizmit”, cilëson gjithashtu komunikata.Lajme të ngjashme