Operacioni “Burimi i Paqes”

Qëllimi ynë është paqja
objektivi është terrorizmi

ShBA-ja do ti mbrojë Tokion dhe Seulin edhe me armë bërthamore

Sekretari amerikan i Shtetit, Rex Tillerson në një deklaratë të përbashkët që bëri të enjten me homologët e tij koreanojugor dhe japonez tha se ShBA-ja është e vendosur të mbrojë Korenë e Veriut dhe Japoninë edhe me përdorimin e parandalimit bërthamor.

ShBA-ja do ti mbrojë Tokion dhe Seulin edhe me armë bërthamore

ShBA-ja është e vendosur të mbrojë Korenë e Veriut dhe Japoninë edhe me përdorimin e parandalimit bërthamor, theksoi të enjten sekretari amerikan i Shtetit, Rex Tillerson, pas testimit të një rakete nga Koreja e Veriut.

Në një deklaratë të përbashkët me homologët e tij koreanojugor dhe japonez, ai dënoi testin e raketës nga Pheniani dhe ritheksoi se “SHBA-ja qëndron e vendosur të respektojë angazhimin për mbrojtjen e aleatëve të saj, Republikën e Koresë dhe Japoninë, duke përdorur mënyra parandaluese të gjera, përfshirë gjithë kapaciteti mbrojtës bërthamor dhe konvencional”.Lajme të ngjashme