Pheniani i kërkon Uashingtonit ta njohë si shtet i pajisur me armën bërthamore

Koreja e Veriut kërkoi sot që SHBA-ja ta njohë si një shtet të pajisur me armën bërthamore, dy ditë pas testit të tij të pestë bërthamor.

Pheniani i kërkon Uashingtonit ta njohë si shtet i pajisur me armën bërthamore

“Obama bënë çfarë të mundet për të refuzuar statusin strategjik të shtetit të pajisur me armë bërthamore, por është po aq e kotë sa të përpiqesh të eklipsosh diellin me pëllëmbën e njërës dorë”, deklaroi zëdhënësi i Ministrisë koreanoveriore të Punëve të Jashtme, i cituar nga agjencia zyrtare e lajmeve KCNA.

Në këtë komunikatë, zëdhënësi këtë test të ri bërthamore, të zhvilluar vetëm tetë muaj larg nga i mëparshmi dhe që është dënuar unanimisht nga komuniteti ndërkombëtar.Lajme të ngjashme