Uashingtoni zyrtarë dënoi sulmet e terrorit në Stamboll

"Uashingtoni garanton Ankaranë për mbështetjen e tij", deklaroi zëdhënësi i ekzekutivit amerikan, Josh Earnest.

Uashingtoni zyrtarë dënoi sulmet e terrorit në Stamboll

SHBA-ja dënon sulmet e shëmtuara të së martës në aeroportin ndërkombëtar Ataturk të Stambollit, ku humbën jetën 36 persona dhe 147 u plagosën, duke garantuar Turqinë për mbështetjen e tyre, sipas një komunikate të Shtëpisë së Bardhë.

“Aeroporti ndërkombëtar Ataturk, si aeroporti i Brukselit që ishte sulmuar më herët këtë vit, është simbol i lidhjeve ndërkombëtare dhe i lidhjeve që na bashkojnë”, theksoi zëdhënësi i ekzekutivit amerikan, Josh Earnest.

“Ne i qëndrojmë besnik mbështetjes sonë ndaj Turqisë, aleati dhe partneri ynë në NATO, ashtu si me gjithë miqtë dhe aleatët në botë, ndërkohë që vazhdojmë të përballemi me kërcënimin e terrorizmit”, shtoi ai.Lajme të ngjashme