Pretendohet se Rusia furnizon me armatime PYD në veri të Halepit

Rusia vazhdon të hedhë hapa që përshkallëzojnë tensionin në Siri.

Pretendohet se Rusia furnizon me armatime PYD në veri të Halepit

Pretendohet se avionët rusë, kanë hedhur në veri të Halepit 5 ton municione për PYD-në që është zgjatimi i organizatës terroriste të PKK-së në Siri.

Sipas lajmit të agjencisë së lajmeve Anadaolli AA të bazuar në Komitetin Rajonal të Koordinimit në Siri, 5 ton armë të lehta u hodhën me parashutë për PYD-në në zonën Şeyh Maksud.

Dihet që PYD që është zgjatimi i organizatës Terroriste PKK në Siri, me këto armë sulmojnë opozitën siriane në këtë rajon.

Javën e kaluar, forcat e PYD-së, për të bashkuar Afrin-in që mbajnë në kontroll dhe Kobanin, me ndihmën e Rusisë sulmuan linjën Azez-Cerablus që gjendet nën kontrollin e opozitarëve.

Afrimiteti Rusi-PYD që vazhdon prej dy muajsh, pas rrëzimit të avionit rus, pasqyrohet edhe në fushën e betejës.


Fjalët Kyçe:

Lajme të ngjashme