Putin i gatshëm për lehtësimin e dialogut mes palëve në Siri

Presidenti rus, Vladimir Putin u shpreh të premteni gatshëm për të lehtësuar dialogun mes presidentit sirian, Beshar Esad dhe opozitës lejuar nga Damasku me qëllim për t’u angazhuar për reformat dhe një ndryshim politik.

310980
Putin i gatshëm për lehtësimin e dialogut mes palëve në Siri

“Ne jemi të gatshëm të nxisim presidentin Esad që të angazhohet në bisedime me opozitën në kuadër të reformave politike. Gjithçka është e realizueshme”, deklaroi presidenti rus me rastin e forumit ekonomik ndërkombëtar të Shën-Petersburgut.

“Ne jemi të gatshëm të punojmë me Esadin që të angazhohet në një proces të ndryshimit politik. Por kjo duhet të jetë çështje vetëm e popullit sirian”, shtoi ai.

Për më tepër, Vladimir Putin nënvizoi se do të vazhdonte të mbështeste Beshar Esadin dhe se i trembej një skenari libian apo irakian në rast se presidenti sirian do të duhet të lërë pushtetin.

“Ne mendojmë se ky është vendimi i duhur dhe është e vështirë të arrijmë diçka tjetër nga ana jonë”, deklaroi ai.

Vladimir Putin u kërkoi përveç të tjerave partnerëve evropianë dhe amerikanë (…) më shumë përpjekje për të luftuar të keqen absolute, që mendojmë të jetë fundamentalizmi dhe DAESH.

Sipas një OJQ-je konflikti në Siri ka shkaktuar më shumë se 230 000 të vdekur.


Fjalët Kyçe:

Lajme të ngjashme