Koreja e Veriut teston pesë raketa me rreze të shkurtër veprimi

Koreja e Veriut lëshoi të shtunën pesë raketa me rreze të shkurtër veprimi në det, njoftoi Ministria e Mbrojtjes e Koresë së Jugut.

Koreja e Veriut teston pesë raketa me rreze të shkurtër veprimi

”Raketat u lëshuan nga qyteti lindor i Wonsanit dhe fluturuan rreth 200 kilometra mbi Detin e Jugut.

”Ky ishte lëshimi i dytë i raketave nga ana e Koresë së Veriut”, njoftoi agjencia koreanojugore e lajmeve, Yonhap.

Koreja e Veriut kryen lëshime rutinë të raketave të saj edhe pse kjo shkel një rezolutë të OKB-së kundër lëshimit të raketave me rreze të shkurtër veprimi nga ana e Phenianit.


Fjalët Kyçe:

Lajme të ngjashme