Operacioni “Burimi i Paqes”

Qëllimi ynë është paqja
objektivi është terrorizmi

Indonezi - Ekzekutohen 6 persona për trafik droge

Ushtria indoneziane ekzekutoi sot 6 persona të shpallur fajtorë për trafik droge, në mesin e të cilëve 5 ishin qytetarë të huaj.

Indonezi - Ekzekutohen 6 persona për trafik droge

Trafikantët u pushkatuan nga një skuadër e ushtrisë së Indonezisë, në Javën Qendrore, menjëherë pas mesnatës.

Katër persona nga Malavi, Brazili, Nigeria dhe Holanda, si edhe një vietnameze dhe një indoneziane u qëlluan për vdekje në burgun, ku vuanin dënimin për trafik droge.

Këto ekzekutime ishin të parat që nga marrja e postit të Presidentit nga Joko Widodo, në tetor 2014.

Ai refuzoi të falte viktimat, ashtu siç ka bërë edhe me të paktën 60 të dënuar të tjerë për krime lidhur me drogën.

"Amnesty International" i konsideroi këto vrasje si "një hap pas për të drejtat e njeriut në vend".


Fjalët Kyçe:

Lajme të ngjashme