Irak - Al-Abadi formon qeverinë, SHBA përshëndet zgjedhjen e tij

Presidenti irakian, Fuad Masum, ngarkoi të hënën zyrtarisht eksponentin shiit, Haidar al-Abadi, për formimin e qeverisë së re irakiane, njoftoi televizioni panarab, "Al-Jazeera".

Irak - Al-Abadi formon qeverinë, SHBA përshëndet zgjedhjen e tij

Ndërkohë, SHBA-të përgëzuan Al-Abadin dhe i kërkuan formimin e qeverisë së re sa më shpejt të jetë e mundur.

"Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë të gatshme për të mbështetur një qeveri të re dhe gjithëpërfshirëse irakiane, sidomos në betejën e saj kundër ISID-it", konfirmoi Brett Mcgurk, diplomat i Departamentit amerikan të Shtetit, i ngarkuar për Irakun.


Fjalët Kyçe:

Lajme të ngjashme