Irak– Mbërrijnë avionët e parë rusë për kundërofensivën

Iraku mori furnizimin e parë me avionë gjuajtës rusë, tip ”Sukhoi”, në ndihmë të konderofensivës ndaj rebelëve sunitë, të cilët kanë marrë nën kontroll një pjesë të mirë të vendit.

Irak– Mbërrijnë avionët e parë rusë për kundërofensivën

Njoftimi i Bagdadit vjen në kohën kur trupat qeveritare, të mbështetura edhe nga aviacioni, filluan që dje një sulm për marrjen e Tikritit, ish-bastion i diktatorit Sadam Husein, vetëm 60 kilometra larg Bagdadit.

Ofensiva e filluar nga rebelët sunitë në 9 qershor, së bashku me milicinë e Shtetit Islamik të Irakut dhe Damaskut (ISID), ka provokuar më shumë se 1 000 të vdekur dhe shpërnguljen e mijëra të tjerëve.


Fjalët Kyçe:

Lajme të ngjashme