Merkel kërkon lirimin e inspektorëve të OSBE-së

Merkel: I bëj thirrje Putinit të ndihmojë në lirimin e inspektorëve të OSBE-së

Merkel kërkon lirimin e inspektorëve të OSBE-së

Kancelarja gjermane, Angela Merkel i kërkoi sot presidentit rus, Vladimir Putin për të kontribuar në lirimin e inspektorëve të OSBE-së të marrë peng nga separatistët prorus në lindje të Ukrainës, njoftoi Kremlini.

Gjatë një bisede telefonike, Merkel i kërkoi të jepte kontributin e tij në lirimin e vëzhguesve ushtarakë të marrë peng në jug-lindje të Ukrainës, shtetas nga vende evropiane duke përfshirë dhe Gjermaninë”, bëri të ditur Kremlini gjatë një komunikate.

 


Fjalët Kyçe:

Lajme të ngjashme