Tërmeti në Greqi – Ministria e Jashtme greke njofton se Turqia ka ofruar ndihmë

Greqia deklaroi se pas tërmetit 6 ballë që goditi Larisan Turqia ofroi ndihmën e saj.

1594516
Tërmeti në Greqi – Ministria e Jashtme greke njofton se Turqia ka ofruar ndihmë

Greqia deklaroi se pas tërmetit 6 ballë që goditi Larisan Turqia ofroi ndihmën e saj.

Në deklaratën e bërë nga Ministria e Punëve të Jashtme, shkruhet: “Ministri i Punëve të Jashtme i Turqisë, Mevlut Çavusoglu duke i telefonuar Nikos Dendias (ministri i Jashtëm grek) i bëri të ditur se ai është në solidaritet me Greqinë pas tërmetit në Larisa dhe se vendi i tij (Turqia) ishte gati të ndihmojë nëse ndihet nevojë. Gjatë bisedës ministri i Jashtëm gjeorgjian, David Zalkaliani ishte gjithashtu i pranishëm në bisedë, edhe ai përcolli solidaritetin dhe mbështetjen e tij".

Një tërmet me madhësi 6 ballë goditi qytetin Larissa, në pjesën qendrore të Greqisë. Ndërsa ishin dëmtuar disa shtëpi të vjetra, kisha dhe shkolla në rajon, nuk u raportua për humbje jete nga lëkundjet.Lajme të ngjashme