Erdogan-Thaçi, angazhim për rritjen e investimeve dhe tregtisë

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, ka pritur të enjten në Pallatin Presidencial zv/kryeministrin dhe ministrin e Punëve të Jashtme të Kosovës, Hashim Thaçi.

Erdogan-Thaçi, angazhim për rritjen e investimeve dhe tregtisë

Në një postim në rrjetin social Facebook, zv/kryeministri Thaçi shprehet me këto fjalë në lidhje me takimin e tij me Presidentin Erdogan: “Më uroi për festën e pavarësisë dhe më përgëzoi për progresin e Kosovës në këto shtatë vite. Ai i kushton një vëmendje dhe rëndësi të veçantë procesit të njohjeve dhe anëtarësimit të Kosovës në OKB e organizata të tjera ndërkombëtare, duke konfirmuar se Turqia do të vazhdojë të luajë një rol aktiv në këto përpjekje. Në bisedë u ndalëm tek investimet turke në Kosovë, ku Presidenti Erdogan u angazhua se do të nxisë rritjen e vëllimit të investimeve dhe tregtisë.”

Ndër të tjera, kryediplomati kosovar i ka konfirmuar liderit turk se diplomacia ekonomike mbetet një prioritet dhe se biznesmenët turq janë të mirëpritur në Kosovë.


Fjalët Kyçe:

Lajme të ngjashme