EURO 2024. Spania devine prima finalistă a turneului

2161309

Prima finalistă a EURO 2024 este Spania ...

Spania a ajuns în finala EURO 2024 învingând Franța.

În minutul 9 al duelului disputat pe Arena de Fotbal din München, Kolo Muani a marcat primul gol dn pasa lui Kylian Mbappe și a adus Franța în avantaj.

Spania nu a cedat și a dus scorul la 2-1 în 4 minute prin golurile lui Lamine Yamal în minutul 21 și Dani Olmo în minutul 25.

În repriza a doua, care a fost o luptă la mijlocul terenului, niciuna dintre echipe nu a reușit să creeze o poziție clară de gol și meciul s-a încheiat cu victoria Spaniei, scor 2-1.

Cu acest rezultat Spania s-a calificat în finală, în timp ce Franța și-a luat adio de la turneu.

Fotbalistul spaniol  Lamine Yamal, în vârstă de 16 ani, a devenit cel mai tânăr fotbalist din istoria turneului și cel mai tânăr marcator din istoria turneului cu golul marcat împotriva Franței.

Yamal, care a nimerit poarta francezilor la 16 ani și 362 de zile,  l-a depășit pe elveţianul Johan Vonlanthen, care a marcat tot într-un meci contra Franței la 18 ani şi 141 de zile.