Naționala de fotbal a Türkiye și-a luat rămas bun de la EURO 2024

Echipa națională de fotbal a Türkiye a pierdut cu 2-1 în fața Olandei în sferturile de finală ale Campionatului European de Fotbal 2024 (EURO 2024) și a fost eliminată din turneu.

2160178

În meciul disputat pe Stadionul Olimpic din Berlin, Germania, echipa Türkiye, care a încheiat prima repriză în avantaj cu 1-0, a fost învinsă cu golurile marcate de echipa adversară în repriza secundă, ratând astfel șansa semifinalei.

Fundașul Samet Akaydın a înscris golul prin care echipa națională de fotbal a condus cu 1-0 în fața Olandei. Samet a trimis mingea în plasă cu o lovitură de cap în minutul 35 al meciului.

După eliminarea echipei naționale de fotbal a Türkiye, adversara Olandei din semifinale va fi Anglia.

Meciul din semifinale dintre Olanda și Anglia se va disputa miercuri, 10 iulie, la Dortmund.

Președintele Recep Tayyip Erdoğan nu a lăsat echipa națională singură în meciul cu Olanda. După ce fotbalistul Merih Demiral a fost penalizat,
președintele Erdoğan și-a anulat programele și s-a deplasat în Germania pentru a susține echipa, urmărind meciul pe Stadionul Olimpic din Berlin.

Fanii turci prezenți la Stadionul Olimpic din Berlin au recitat imnul național făcând salutul lupului, un simbol istoric și cultural.

După meci șeful statului Erdoğan a coborât la vestiare și i-a felicitat pe fotbaliștii naționalei.