Cea de-a 9-a etapă a Raliului Dakar

Nasser Al-Attiyah a câștigat ce de-a 9-a etapă a raliului,  la secțiunea auto, și Michael Metge, la clasa moto.

1127840
2019-01-16T230658Z_728877699_RC1BF3F68650_RTRMADP_3_MOTOR-RALLY-DAKAR.JPG
2019-01-16T233930Z_626019596_RC1B38B532E0_RTRMADP_3_MOTOR-RALLY-DAKAR.JPG
2019-01-16T212616Z_386359163_RC1B7B413FF0_RTRMADP_3_MOTOR-RALLY-DAKAR.JPG

Cea de-a 41-a ediție a celui mai provocator raliu din lume - Raliul Dakar – are loc în Peru.

334 de vehicule și 541 de piloți au concurat în Raliul Dakar 2019 pe traseul special de  313 kilometri pe pista  în regiunea Pisco.

Nasser Al-Attiyah a ocupat locul I, la categoria auto, după ce a parcurs traseul  în 3 ore 53 minute și 22 secunde. Pilotul qatarian a fost urmat de  Nani Roma și Giniel De Villiers

Datorită acestui rezultat, pilotul Toyota Gazoo, Al Attiyah și-a menținut poziția de lider în clasamentul general și conduce cu un avans de 51 min față de cel mai apropiat rival, Nani Roma.

La categoria moto, francezul Michael Metge a parcurs distanța în 3 ore 46 minute și 38 de secunde fiind urmat de Daniel Jager și Pablo Quintanilla.

Liderul clasamentului general este Toby Price urmat de Quintanilla.

Etichete: #Dakar , #Raliu , #Peru