Messi a înregistrat 4 recorduri

Starul argentinian, având 26 de prezențe la meciuri din Cupele Mondiale, a devenit fotbalistul care a jucat la cele mai multe meciuri la Cupa Mondială.

1920572

În finala Cupei Mondiale desfășurate în Qatar, Argentina a devenit campioană învingând Franța la loviturile de departajare după meciul de 120 de minute, care s-a încheiat cu scorul 3-3.

Lionel Messi a marcat două goluri în meci și nu s-a săturat de recorduri...

Messi a egalat recordul de meciuri jucate la Cupele Mondiale al lui Lothar Matthaus, jucând în meciul cu Croația, și a bătut acest record cu meciul cu Franța.

Starul argentinian, având 26 de prezențe la meciuri din Cupele Mondiale, a devenit fotbalistul care a jucat cele mai multe meciuri la Cupa Mondială.

Lionel Messi are cele mai multe minute jucate la Cupa Mondială, depășindu-l pe italianul Paolo Maldini.

În meciul cu Franța Lionel Messi a devenit jucătorul care a marcat 13 goluri și a dat 8 pase decisive.

Cu golul marcat în meciul cu Croația disputat în semifinale, Messi l-a depășit pe Gabriel Batistuta cu 13 goluri și a devenit cel mai bun marcator la Cupa Mondială din istoria Naționalei Argentinei.

Cu aceste 13 goluri, Messi a depășit-o pe legenda braziliană Pele având 12 goluri.