Coronavirus (Covid-19) - cea mai recentă situație

Ultimele date, statistici, cazuri și rate de mortalitate legate de coronavirus din lume. Harta interactivă vă permite să urmăriți toate detaliile și să obțineți instantaneu informații privind cea mai recentă situație în diferite țări.

* Aceste sunt date privind cazuri de Covid-19 raportate în mod regulat de Universitatea Johns Hopkins. Este posibil să nu fie reflectate cele mai recente date pentru fiecare țară. Informațiile se actualizează pe măsură ce țările anunță cifrele oficiale.
Întreaga lume
Numărul de cazuri de infectare161.838.102
Decese3.358.711
Vindecări140.692.078
ȚarăNumărul de cazuri de infectareDeceseVindecăriCazuri active
SUA33.626.097598.54026.667.1996.360.358
India24.046.809262.35020.079.5993.704.860
Brazilia15.436.827430.59613.979.3291.026.902
Franţa5.841.129107.2504.999.079734.800
Turcia5.083.99644.0594.856.763183.174
Rusia4.913.439114.7234.527.878270.838
Regatul Unit4.444.631127.6514.258.29858.682
Italia4.139.160123.7453.669.407346.008
Spania3.598.45279.2813.297.340221.831
Germania3.575.64486.2763.259.000230.368
Argentina3.242.10369.2542.891.435281.414
Columbia3.067.87979.7602.874.656113.463
Polonia2.845.76271.0212.584.751189.990
Iran2.722.00776.2312.179.890465.886
Mexic2.375.115219.9011.895.483259.731
Ucraina2.135.88647.3331.816.643271.910
Peru1.873.31665.3161.720.66587.335
Indonezia1.731.65247.7161.589.07994.857
Republica Cehă1.649.94729.8251.587.45732.665
Africa de Sud1.605.25255.0121.520.87829.362
Olanda1.583.76717.4131.346.612219.742
Canada1.312.41424.8251.212.11475.475
Chile1.266.60127.5201.204.17634.905
Irak1.132.09215.8831.028.62787.582
Filipine1.124.72418.8211.050.64355.260
România1.069.77029.3081.020.19420.268
Suedia1.027.93414.267871.072142.595
Belgia1.026.47324.645897.904103.924
Pakistan873.22019.384780.43873.398
Portugalia840.92916.999801.96121.969
Israel839.0596.379831.888792
Ungaria795.20028.970600.461165.769
Bangladesh778.68712.076719.61946.992
Iordania722.7549.203710.4103.141
Serbia704.3986.629671.36126.408
Elveţia677.21010.728612.47154.011
Japonia658.62911.165573.91373.551
Austria634.89310.444611.25413.195
Emiratele Arabe Unite542.1581.623522.35618.179
Liban534.9687.569492.27035.129
Maroc514.6709.091502.2053.374
Malaezia458.0771.788414.70741.582
Nepal431.1914.466321.518105.207
Arabia Saudită430.5057.122414.1399.244
Bulgaria413.32017.194360.00236.124
Ecuador405.78319.442342.87843.463
Slovacia386.86812.135369.6095.124
Belarus372.2422.671362.8066.765
Grecia371.71211.266333.89226.554
Panama369.4556.288358.3584.809
Kazahstan353.1404.017310.16838.955
Croaţia348.1587.623332.6697.866
Azerbaidjan328.6684.742311.19812.728
Georgia326.4414.379306.26415.798
Bolivia324.86813.345266.51245.011
Tunisia324.82311.693284.75428.376
Paraguay307.4577.427254.36045.670
Cisiordania și Fâșia Gaza303.2703.401288.89110.978
Kuweit289.2431.674274.55413.015
Costa Rica279.9263.514219.10557.307
Republica Dominicană274.3193.560232.62538.134
Etiopia264.9603.951215.73445.275
Danemarca263.5142.499248.68312.332
Lituania262.3354.071236.44221.822
Irlanda254.4504.937236.74712.766
Moldova253.3865.995244.2983.093
Slovenia248.0464.308235.1068.632
Egipt242.12014.150179.26148.709
Guatemala238.7877.832218.32112.634
Uruguay231.9013.318201.36727.216
Honduras223.9225.89882.187135.837
Armenia220.2174.291206.7529.174
Qatar212.423522205.1606.741
Venezuela211.8382.352195.38014.106
Oman202.7132.148186.39114.174
Bosnia și Hertegovina202.0038.958168.14524.900
Bahrain196.105715179.95815.432
Libia181.1793.085167.62910.465
Nigeria165.6122.066156.3877.159
Kenia164.7202.968113.24848.504
Macedonia de Nord154.4945.168143.0696.257
Birmania143.0043.212132.0697.723
Sri Lanka135.796892108.80226.102
Albania131.8902.426121.1228.342
Coreea de Sud130.3801.893120.3958.092
Letonia126.3782.240114.9819.157
Estonia126.3641.212117.5827.570
Algeria124.8893.35587.00334.531
Cuba120.561778113.4936.290
Norvegia118.31577488.95228.589
Kârgâzstan99.6451.68192.7185.246
Muntenegru98.6191.55195.5441.524
Tailanda96.05054862.31633.186
Uzbekistan95.82666791.3013.858
Ghana93.15978390.9921.384
Zambia92.2621.26090.635367
China90.8154.63685.894285
Finlanda89.53293046.00042.602
Camerun74.9461.15270.4973.297
El Salvador70.9152.17366.4182.324
Administrația cipriotă greacă a Ciprului de Sud70.57134239.06131.168
Mozambic70.31582668.3141.175
Luxemburg68.89980665.5132.580
Afganistan63.3492.73054.6196.000
Singapur61.4533161.029393
Namibia50.73370447.7762.253
Botswana49.04175146.2902.000
Mongolia47.54820038.3309.018
Jamaica47.02083422.76123.425
Coasta de Fildeș46.52029445.977249
Uganda42.57834641.971261
Maldive41.3088727.42813.793
Senegal40.7901.12239.501167
Madagascar39.75974537.1501.864
Zimbabwe38.4911.58236.286623
Sudan34.2722.44627.9493.877
Malawi34.2001.15332.176871
RDC (Republica Democrată Congo)30.47877526.6013.102
Malta30.47341729.867189
Australia29.95791028.861186
Angola29.69564925.6293.417
Cabo Verde27.38624324.2892.854
Rwanda25.93434224.4861.106
Gabon23.73414320.2703.321
Siria23.5951.68219.9082.005
Guineea22.71915120.3412.227
Reunion22.64416921.603872
Cambogia21.4991479.86711.485
Guyana Franceză 21.4331089.99511.330
Mayotte20.1761712.96417.041
Polinezia Franceză18.79714118.61739
Mauritania18.76745717.999311
Eswatini18.49767117.78640
Guadelupa16.0172212.24213.554
Guyana14.84533312.6931.819
Trinidad și Tobago14.8142569.7444.814
Somalia14.4867536.3257.408
Mali14.1495089.1234.518
Andorra13.47012713.104239
Burkina Faso13.38716413.18439
Tajikistan13.3089013.2180
Haiti13.26826912.397602
Papua Noua Guinee13.24213310.9952.114
Togo13.23812511.8341.279
Belize12.70932312.33155
Curaçao12.24411812.05274
Hong Kong11.81821011.51197
Martinica11.736909811.548
Surinam11.57222110.0341.317
Djibouti11.38915111.22117
Congo11.3431488.2082.987
Bahamas11.0242169.967841
Aruba10.82610410.62894
Lesotho10.7783206.4274.031
Sudanul de Sud10.64111510.46264
Seychelles9.184326.4132.739
Benin7.9951017.652242
Guineea Ecuatorială7.6941127.279303
Nicaragua7.0861844.2252.677
Republica Centrafricană6.866955.1121.659
Islanda6.526296.42275
Anguilla 6.5071.2783.0032.226
Gambia5.9341755.648111
Niger5.3261924.936198
San Marino5.083904.96825
Ciad4.8951724.67251
Sfânta Lucia4.725754.502148
Gibraltar4.286944.1893
Burundi4.26167733.482
Sierra Leone4.096793.098919
Insulele Canalului4.057863.95615
Barbados3.959463.9085
Timorul de Est3.87982.0601.811
Comoros3.8601463.68826
Eritreea3.822123.639171
Guineea-Bissau3.743673.418258
Vietnam3.740352.6571.048
Liechtenstein2.980582.88735
Noua Zeelanda2.645262.60118
Monaco2.490322.42830
Bermuda2.461312.222208
Insulele Turks și Caicos 2.404172.36522
Sao Tome și Principe2.320352.27015
Sint maarten2.272272.21332
Liberia2.114851.96267
Sfântul Vincent și Grenadine1.928121.764152
Insula Sfântul Martin1.773121.399362
Insulele Caraibe Olandeze1.590171.55815
Insula Man1.590291.5556
Laos1.48214311.050
Mauritius1.274171.130127
Bhutan1.26311.121141
Taiwan *1.256121.102142
Antigua și Barbuda1.240321.17929
Sf. Barth9741462511
Insulele Feroe66916635
Insulele Cayman561254613
Tanzania50921183305
Wallis and Futuna445744394
Brunei23232209
Insulele Virgine Britanice219119325
Dominica17801762
Fiji165410952
Grenada16111600
Noua Caledonie12405866
Descriere10908920
Insulele Falkland (Insulele Malvine) 630630
Macao490490
Federația Sfântul Kitts și Nevis450441
Groenlanda310310
Sfântul Scaun2701512
Sfântul Pierre și Miquelon250250
Montserrat201190
Solomon Islands200200
Sahara Occidentală 10181
Vanuatu4130
Marshall Islands4040
Samoa3021
Saint Helena2020
Micronesia1010
Antarctica0000
American Samoa0000
Bouvet Island0000
Cocos (Keeling) Islands0000
Cook Islands0000
British Indian Ocean Territory010-1
Christmas Island0000