Coronavirus (Covid-19) - cea mai recentă situație

Ultimele date, statistici, cazuri și rate de mortalitate legate de coronavirus din lume. Harta interactivă vă permite să urmăriți toate detaliile și să obțineți instantaneu informații privind cea mai recentă situație în diferite țări.

* Aceste sunt date privind cazuri de Covid-19 raportate în mod regulat de Universitatea Johns Hopkins. Este posibil să nu fie reflectate cele mai recente date pentru fiecare țară. Informațiile se actualizează pe măsură ce țările anunță cifrele oficiale.
Întreaga lume
Numărul de cazuri de infectare6.925.037
Decese400.263
Vindecări3.183.359
ȚarăNumărul de cazuri de infectareDeceseVindecăriCazuri active
SUA1.979.358111.788739.7241.127.846
Brazilia651.98035.211302.084314.685
Rusia458.6895.725221.388231.576
Spania288.39027.1350261.255
Regatul Unit284.86840.4650244.403
India246.5306.946118.592120.992
Italia234.80133.846165.07835.877
Peru187.4005.16279.214103.024
Germania185.5988.769168.9007.929
Iran169.4258.209132.03829.178
Turcia169.2184.669135.32229.227
Franţa153.63429.14270.80653.686
Chile127.7451.54195.63130.573
Mexic110.02613.17078.59018.266
Arabia Saudită98.86967671.79126.402
Canada95.0167.77353.58233.661
Pakistan93.9831.93532.58159.467
China83.0304.63478.32967
Qatar67.1955142.52724.617
Bangladesh63.02684613.32548.855
Belgia59.0729.58016.19033.302
Belarus47.75126323.01524.473
Olanda47.3356.011041.324
Suedia43.8874.656039.231
Africa de Sud43.43490823.08819.438
Ecuador41.5753.53420.56817.473
Emiratele Arabe Unite38.26827521.06116.932
Singapur37.5272524.55912.943
Columbia36.6351.14513.63821.852
Portugalia34.3511.47420.80712.070
Egipt32.6121.1988.53822.876
Kuweit31.13125419.28211.595
Elveţia30.9561.92128.600435
Indonezia30.5141.8019.90718.806
Ucraina26.51477711.81213.925
Polonia25.9861.15312.64112.192
Irlanda25.1831.67822.698807
Filipine21.3409944.44115.905
Argentina21.0376426.18014.215
România20.2901.31814.4194.553
Afganistan19.5513201.82017.411
Republica Dominicană19.19553611.9196.740
Israel17.75229515.0422.415
Japonia17.06490714.9721.185
Austria16.89867215.789437
Oman16.016723.45112.493
Panama15.4633709.7195.374
Bahrain14.383249.0565.303
Bolivia12.7284271.73910.562
Kazahstan12.511537.1355.323
Armenia12.3641903.7208.454
Danemarca11.92458710.721616
Nigeria11.8443333.6967.815
Serbia11.74124811.056437
Coreea de Sud11.71927310.531915
Irak11.0983184.9045.876
Algeria10.0506986.6312.721
Republica Cehă9.5463276.8842.335
Moldova9.5113315.4503.730
Ghana9.462443.5475.871
Norvegia8.5312388.138155
Malaezia8.3031176.6351.551
Maroc8.1512087.315628
Camerun7.5992124.5872.800
Australia7.2551026.690463
Azerbaidjan7.239844.0243.131
Finlanda6.9643225.800842
Guatemala6.4852161.0535.216
Honduras5.9712486775.046
Sudan5.8653471.9243.594
Tajikistan4.453482.5831.822
Senegal4.249472.5121.690
Djibouti4.169261.8152.328
Guineea4.117232.8571.237
Uzbekistan4.064173.268779
Luxemburg4.0351103.88837
Ungaria3.9905452.2791.166
RDC (Republica Democrată Congo)3.878825373.259
Coasta de Fildeș3.431361.6041.791
Nepal3.235133652.857
Tailanda3.104582.97175
Gabon3.101218332.247
Grecia2.9801801.3741.426
El Salvador2.934531.2811.600
Haiti2.92450242.850
Macedonia de Nord2.9151511.6401.124
Bulgaria2.6681601.528980
Bosnia și Hertegovina2.6061591.968479
Kenia2.600837061.811
Somalia2.289824311.776
Croaţia2.2471042.12122
Cuba2.173831.855235
Venezuela2.145203341.791
Mayotte2.079251.523531
Kârgâzstan1.974221.360592
Etiopia1.934202811.633
Estonia1.931691.675187
Maldive1.90187631.130
Sri Lanka1.81411891912
Islanda1.806101.7942
Lituania1.705711.321313
Republica Centrafricană1.5705371.528
Slovacia1.528281.379121
Mali1.52390845588
Noua Zeelanda1.504221.4811
Slovenia1.4841091.35916
Guineea-Bissau1.368121531.203
Liban1.32029768523
Guineea Ecuatorială1.306122001.094
Costa Rica1.26310701552
Albania1.23234925273
Nicaragua1.11846370702
Hong Kong1.10641.04854
Paraguay1.09011532547
Zambia1.0897912170
Tunisia1.0874997761
Letonia1.08625781280
Madagascar1.0268212806
Sudanul de Sud994106978
Niger9666586338
Administrația cipriotă greacă a Ciprului de Sud96018807135
Mauritania94749104794
Sierra Leone94648600298
Burkina Faso8885376075
Andorra8525174160
Ciad8366967295
Uruguay8342372190
Georgia80813663132
Iordania7959586200
San Marino68042428210
Guyana Franceză 6391348290
Congo63520182433
Malta627959622
Jamaica59510385200
Uganda593082511
Insulele Canalului563465125
Cabo Verde5425240297
Tanzania50921183305
Sao Tome și Principe4991268419
Togo48513240232
Reunion480141168
Anguilla 46911123335
Cisiordania și Fâșia Gaza464340061
Taiwan *44374297
Rwanda4312283146
Malawi409455350
Mozambic4092126281
Liberia34530185130
Mauritius337103243
Insula Man336243120
Vietnam329030722
Muntenegru32493150
Eswatini305322181
Zimbabwe265433228
Benin2613151107
Birmania240615678
Libia239552182
Martinica202149890
Mongolia193071122
Insulele Feroe18701870
Gibraltar175015520
Insulele Cayman16419370
Guadelupa164141446
Guyana153127764
Comoros14126772
Bermuda141911418
Brunei14121381
Siria12565861
Cambogia12501232
Trinidad și Tobago11781081
Bahamas102115536
Aruba1013980
Monaco994932
Surinam981988
Barbados927814
Angola8842460
Liechtenstein8215526
Sint maarten7715611
Burundi6313329
Polinezia Franceză600600
Bhutan4801137
Macao450450
Insula Sfântul Martin413335
Botswana4012316
Eritreea390390
Namibia2901613
Gambia261214
Antigua și Barbuda263203
Sfântul Vincent și Grenadine2601511
Timorul de Est240240
Grenada230221
Curaçao211155
Noua Caledonie200182
Belize192161
Laos190181
Sfânta Lucia190181
Fiji180180
Dominica180162
Federația Sfântul Kitts și Nevis150150
Insulele Falkland (Insulele Malvine) 130130
Groenlanda130130
Insulele Turks și Caicos 121110
Sfântul Scaun120210
Seychelles110110
Montserrat111100
Sahara Occidentală 9162
Insulele Virgine Britanice8170
Papua Noua Guinee8080
Insulele Caraibe Olandeze7070
Sf. Barth6060
Lesotho4022
Descriere3030
Sfântul Pierre și Miquelon1010
American Samoa0000
Antarctica0000
Solomon Islands0000
Bouvet Island0000
Cocos (Keeling) Islands0000
Cook Islands0000
British Indian Ocean Territory010-1
Christmas Island0000