НАСА соопшти дека астронаутите на Спејс икс соборија рекорд

Рекордот беше соборен со „најдолг престој во вселената од американско тло“

1580273
НАСА соопшти дека астронаутите на Спејс икс соборија рекорд

 

Американската агенција за вселенски истражувања (НАСА) соопшти дека астронаутите што ги испратиле во вселената со ракетата „Falcon 9“ на „SpaceX“ во ноември, го собориле рекордот на „најдолг престој во вселената од американско тло“.

Во соопштението објавено од НАСА беше истакнато дека 4 астронаути наречени Кру-1 со 85 дена поминати на Меѓународната вселенска станица (МВС) од 16 ноември 2020 година, кога беа лансирани од вселенскиот центар Кенеди на Флорида соборија рекорд.

Претходниот рекорд припаѓа на на екипажот „Скајлаб-4“, кои беа во вселената од американско тло беа испратени на 8 февруари 1974 година и во вселената останаа 84 дена.

Астронаутите на НАСА, Мајк Хопкинс, Виктор Гловер и Шенон Вокер и астронаутот на Јапонската агенција за вселенски истражувања (JAXA) Соичи Ногучи во МВС ќе останат 6 месеци за да ги извршат научните истражувања.

На лансирањето на екипажот Кру-1, беше посветено посебно внимание бидејќи тоа беше прво лансирање од териториите на САД откако во 2011 година ги запре летовите на вселенските летала.

САД до лансирањето на екипажот Кру-1 во 2011 година, астронаутите на НАСА во МВС ги испраќаше со руското вселенско летало Сојуз.Слични вести