(ВИДЕО) Лансирано вселенското летало Сојуз

Вселенското летало Сојуз кое беше лансирано од космодромот Бајконур во Казакистан, на Меѓународната вселенска станица ќе ги пренесе астронаутот на НАСА Ренди Бресник, космонаутот на Роскосмос Сергеј Ријазански и астронаутот на Европската вселенска агенција (ЕСА) Паоло Несполи кои пет месеци ќе останат во станицата.