(ВИДЕО) Ердоган: Односите меѓу Анкара и Москва достигнаа многу напредно ниво

Претседателот Реџеп Тајип Ердоган истакна дека Анкара и Москва се согласиле да ги продлабочат билатералните односи.

„Ние се согласивме да ги продлабочиме нашите односи“, изјави Реџеп Таип Ердоган на прес-конференцијата со својот руски колега, Владимир Путин, во претседателската резиденција во приморскиот град Сочи на Црното Море, по нивниот заеднички состанок.

Ердоган додаде дека му е многу мило што односите меѓу Анкара и Москва достигнаа многу напредно ниво.

Тој ја потврди желбата на Турција за зголемување на обемот на меѓусебната трговија на 100 милијарди долари, но додаде дека за постигнување на оваа цел треба да се укинат сите ограничувања , вклучувајќи го и укинувањето на визната забрана за бизнисмените“.

Откако Турција го собори рускиот воен авион поради прекршување на турскиот воздушен простор во ноември 2015 година, Москва презеде неколку мерки против Анкара, вклучително и забрана за увоз на турски земјоделски производи и завршување на безвизното патување за Турците.

Подвлекувајќи дека се продлабочува соработката со Русија и во секторите како што се туризмот и културата,претседателот Ердоган рече дека само во првите 9 месеци од годинава во Турција престојувале над 4 милиони туристи од Русија.За во 2019 година се предвидува реципрочно одржување на година на културата со што туристичката соработка ќе достигне уште повисоко ниво.

Претседателот Владимир Путин подвлече дека до крајот на годинава се очекува да се пополнат празнините во меѓусебната ситуација.Согласно договорот што го постигнавме со претседателот Ердоган повтоно ќе започне увозот на турски земјоделски производи во Русија, а воедно постепено ќе се укинуваат и останатите забрани. Постигнавме согласнот и околу соработката во енергетските проекти,како што е проектот за изградба на нуклеарна централа Аккују.

Во јуни Москва ја укина забраната за некои земјоделски производи, како и за турските фирми вклучени во градежништвото, инженерството и туризмот.

Путин истакна дека Русија и Турција го достигнале нивото од пред кризата.

Лидерите разговараа за билатералните односи како и за регионалните и меѓународни случувања, особено за ситуацијата во Сирија.