Голем број Суданци излегоа на улиците во Картум за да се спротивстават на обидот за пуч

Граѓаните на Судан по обидот за пуч што беше извршен утрово, ги блокираа патиштата во главниот град Картум.

Голем број лица кои излегоа на улиците за да се спротивстават на обудот за пуч извикуваат: „Предавство на сите граѓани на секое поле“.

Премиерот на Судан Абдала Хамдок е ставен во домашен притвор, додека повеќето членови на владиниот кабинет на Судан и поголемиот дел од функционерите на провладината партија се уапсени.