(Видео) Специјалитети од сарајот на османлиската кујна / Мусака од моркови

Специјалитети од сарајот на османлиската кујна

 

Мусака од моркови

 

Денес ќе ве запознаеме со еден посебен специјалитет на османликста кујна кој потекнува од Бујукдуманли во Бејпазари кај Анкара.

За подготвување на овој специјалитет потребни ви е се следните состојки:

1 кг мелено месо

1 кг моркови

1 средна главичка кромид

400 гр путер

Сол

Црн бибер.

За начинот на подготвување на овој специјалитет ви го пренесуваме видеото на шефот и културен истражувач Јунус Емре Аккор.