Претседателот Ердоган го пречека српскиот претседател Вучиќ со официјална церемонија

Откако претседателот Ердоган и српскиот претседател Вучиќ ги зазедоа своите места на просторот на церемонијата, во придружба на 21 топовски истрел беа интонирани националните химни на двете земји, а потоа преминаа на средба лице в лице

1764643
Претседателот Ердоган го пречека српскиот претседател Вучиќ со официјална церемонија
erdogan vucic super haber1.jpg

Претседателот Реџеп Тајјип Ердоган го пречека со официјална церемонија во Анкара претседателот на Србија Александар Вучиќ кој допатува во официјална посета на Турција.

Откако Ердоган и Вучиќ ги зазедоа своите места на просторот на церемонијата, во придружба на 21 топовски истрел беа интонирани националните химни на двете земји.

По претставувањето на делегациите на двете земји, претседателот Ердоган и гостинскиот претседател на Србија Вучиќ преминаа на средба лице в лице.

По средбата, двајцата лидери, Ердоган и Вучиќ ќе учествуваат на состанокот на Советот за соработка на високо ниво меѓу Турција и Србија, а ќе присуствуваат и на церемонијата на потпишување на церемонијата на потпишување на низа договори за соработка меѓу двете земји.

Потоа, претседателот Реџеп Тајјип Ердоган и српскиот претседател Александар Вучиќ ќе одржат и заедничка прес-конференција.

 Слични вести