Министерот за надворешни работи Мевлут Чавушоглу во декември ќе отпатува во посета на Абу Даби

Министерот за надворешни работи Мевлут Чавушоглу информира дека во декември ќе отпатува во посета на Абу Даби, главниот град на Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ)

1738249
Министерот за надворешни работи Мевлут Чавушоглу во декември ќе отпатува во посета на Абу Даби

Министерот за надворешни работи Мевлут Чавушоглу во декември ќе отпатува во посета на Абу Даби, главниот град на Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ). 

Министерот Чавушоглу, на церемонијата на потпишување на договорите во претседателската палата „Куллијето“ во Бештепе, во Анкара од страна на претседателот Реџеп Тајјип Ердоган и принцот престолонаследник на Абу Даби шеикот Мухамед бин Зајед Ал Нахјан,  даде изјава за новинарите.

Велејќи дека се остварени мошне продуктивни разговори помеѓу двете земји, министерот за надворешни работи Мевлут Чавушоглу информира дека во месец декември ќе го посети Абу Даби.Слични вести