Турција жестоко го осуди завчерашниот напад во западноафриканската држава Буркина Фасо

Министерството за надворешни работи соопшти дека жестоко се осудува завчерашниот напад во областа Центре-Норд во западноафриканската држава Буркина Фасо во кој загинаа и беа ранети голем број војници

1715265
Турција жестоко го осуди завчерашниот напад во западноафриканската држава Буркина Фасо

Турција жестоко го осуди завчерашниот напад во областа Центре-Норд во западноафриканската држава Буркина Фасо во кој загинаа и беа ранети голем број војници.

Во објавеното писмено соопштение од Министерството за надворешни работи се истакнува дека со жалење е дознаено за завчерашниот извршен напад врз воениот камп во населеното место Јиргу во областа Центре-Норд во кој загинаа 14 војници, а 7 војници се ранети.

Во соопштението на Министерството се вели следното: „Жестоко го осудуваме овој гнасен напад. Го изразуваме нашето сочувство до семејствата на загинатите во нападот и до пријателскиот и братски народ на Буркина Фасо и на Владата, на ранетите им посакуваме побрзо оздравување.“Слични вести