Чавушоглу остварителефонски разговиоер со Дендијас

На разговорот беше пренесена незадоволството што се чувствува поради лошото постапување против Галатасарај

1674454
Чавушоглу остварителефонски разговиоер со Дендијас

Министерот за надворешни работи Мевлут Чавушоглу оствари телефонски разговар со грчкиот министер за надворешни работи, Никос Дендиас, за скандалозниот потег против Галатасарај во Грција.

Фудбалскиот тим на Галатасарај одлучи да се врати од Грција, каде што замина на пријателскиот натпревар што требаше да се одигра со Олимпијакос, бидејќи не беа прифатени ПЦР тестови.

Чавушоглу во врска со темата оствари телефонски со неговиот грчки колега Дендиас.

На разговорот беше пренесена незадоволството што се чувствува поради лошото постапување против Галатасарај.

И министерот за надворешни работи Чавушоглу реагираше на неспортскиот однос кон фудбалскиот тим Галатасарај со објава на својот профил на Твитер.

Чавушоглу рече: „Неприфатлив е вчерашниот третман со кој се соочи нашиот фудбалски тим Галатасарај во Грција, кој беше далеку од добра волја и џентлменство. Ние секогаш сме покрај сите наши еипи!“

Портпаролот на Партијата за правда и развој Омер Челик исто така сподели објава на социјалните мрежи во врска со непријатниот настан и истакна:

„Ние силно го осудуваме лошиот третман на Грција кон спортскиот клуб Галатасарај. Лошиот однос и грубоста немаат место во спортскиот дух. Галатасарај е одличен и голем тим кој има свое посебно место во светот. Неприфатливо е непочитувањето што го покажаа грчките власти кон Галатасарај. Тоа е потег кој им прилега само на нив. Го забележуваме неговото непристојно однесување, коешто нема никаква врска со пријателството и спортот“.Слични вести